Ano, jedině růže nabízejí širokou paletu barev, tvarů a vůní, ostatním rostlinám jako by vždycky něco z toho chybělo. Titul královny květin jim tedy náleží oprávněně. Stačí se zahledět na jemné okvětní plátky růžového květu a člověk pochopí, že dokonalost existuje. A navíc v tolika podobách. Každý si najde růži, která bude milá právě jeho oku.

Barvy

Nejstarší odrůdy růží se pyšnily především bílými, růžovými a nachovými květy. Až cesty do daleké Číny přinesly nový gen a s ním i žlutou barvu. Staletí šlechtění růží postupně rozšířilo paletu snad do všech tónů, tedy i do dříve vzácného modrého: takové jsou třeba odrůdy Mainzer Fastnacht nebo Novalis.

Inspirace

Abychom věděli, jaké růže vysadit, můžeme se inspirovat v rozáriích, v botanických zahradách, na zahradních výstavách i v zahradních centrech. Například největším evropským rozáriem je proslavené německé město Sangerhausen, které leží nedaleko Lipska, u Vídně je Baden, kde se zase nachází snad nejznámější rakouské rozárium. V Čechách můžeme navštívit Botanickou zahradu Chotobuz, která je součástí Průhonického areálu se známou Dendrologickou zahradou, nebo se podívat do rozária v Kuklenách v Hradci Králové či na zámky Jemniště a Častolovice.

Výběr

Při výběru růži do zahrady se zajímáme i o to, jak budou keře vysoké a široké a zda budou potřebovat oporu. Bez ní se neobejdou vzrůstnější keřové (dříve sadové) růže a růže pnoucí. K prvním z nich se nejvíce hodí obelisky, treláže nebo jednoduché podpěry, které zabrání vylamování výhonů pod tíhou květů. Pnoucím růžím to nejvíce sluší na obloucích, trelážích či na vyšších obeliscích. V každém případě by to měly být vždy pevné a trvanlivé podpěry, které vydrží desítky let. Klasické velkokvěté růže dorůstají do výšek mezi 80 a 100 cm a nepotřebují oporu stejně jako mnohokvěté růže, které jsou vysoké kolem 80 cm. Nejnižší jsou půdopokryvné a miniaturní růže. Šířka keře je pak důležitým údajem pro výsadbu. Určuje totiž vzdálenost, kterou bychom měli dodržet, pokud budeme sázet více růží pohromadě, nebo je sesazovat s jinými rostlinami.

Výsadba

Předností jednoduchých květů je takzvaná samočisticí schopnost: po odkvětu lístečky prostě opadnou a není potřeba je odstříhávat. Růže s jednoduchými květy se proto hodí do plošných výsadeb. Plnokvěté růže zase vyniknou na místech, která máme trvale na očích a můžeme je snadno zbavovat odkvetlých květenství.