Pokud chcete, aby vaše okurky plodily a byly zdravé, pak zapomeňte na chemická hnojiva z obchodu, za která byste utratili spoustu peněz a zdraví rozhodně nepřispívají, ale vsaďte na přírodní hnojiva našich babiček. Jejich zálivky uměly s úrodou zázraky!

Prudké změny teplot, škůdci i neúrodná půda okurkám zrovna příliš nesvědčí. Pokud vám zespodu začínají žloutnout, je na čase začít něco dělat, jinak byste také mohli přijít o celou úrodu. Inspirujte se triky našich předků, kteří věděli, jak si s nemocemi okurek poradit. Stačí mít doma po ruce několik běžných surovin a máte vyhráno. Vaše okurky mohou začít regenerovat!

K hnojení použijte droždí nebo starý chleba

Začneme receptem z droždí. Zahřejte půl litru vody, ale dejte pozor na to, aby se nevařila, měli byste v ní udržet ruku. Do ní přimíchejte pět gramů suchého droždí a půl lžičky cukru. Vše promíchejte, odstavte a nechte deset minut odstát, pak se droždí aktivuje. Následně roztok nařeďte pěti litry vody a můžete začít zalévat.

Zdroj: Youtube

Druhou alternativou droždí, protože to přece jen mají doma jen zdatné hospodyňky, je surovina, kterou má v kuchyni opravdu každý. Jde o chleba a ideálně starý a tvrdý chleba. Nikdy ale nesmí být plesnivý! K přípravě zálivky budete potřebovat půl kila tvrdého chleba, hrst kopřiv a vše je nutné zalít pěti litry vody. Nechte odležet přes noc a poté sceďte. Nic už vám nestojí v cestě k zálivce okurek.

Vždy používejte půl litru zálivky na jeden keřík okurky a opakujte jednou týdně. Po dvou týdnech je nutné přidat další podpůrné hnojení. Tentokrát jde o hnojení dřevěným popelem. Ten je bohatý na draslík, který okurky vyžadují a potřebují k růstu.

Podpořit růst a plodnost může i hnojivo z popela

K jeho přípravě budete potřebovat deset litrů vody a sklenici popela. Ten nechte louhovat sedm dní a poté sceďte a začněte roztok používat také jako hnojivo na okurky. I tentokrát je ideální půl litru zálivky na jeden keřík.

Pokud vám ani tato trojkombinace nepomůže, věřte, že úroda je nenávratně pryč a je lepší se s tím smířit a raději se pečlivě připravit na příští rok, aby se katastrofa neopakovala.

Související články

Zdroj: www.chalupari-zahradkari.cz, www.prozeny.cz, www.denik.cz