Na plíseň na okurkách skvěle funguje mléčný postřik.
Zdroj: Shutterstock

Plíseň na okurkách a rajčatech: Mléčný postřik funguje spolehlivě

Bojíte se, že vaši úrodu okurek jako každý rok zničí plíseň? Vyzkoušejte zcela jednoduchý domácí postřik z několika surovin. Budete překvapeni, jak skvěle funguje a jak bude vaše úroda letos bohatá.

Plíseň na okurkových listech je velkým strašákem mnoha zahrádkářů. Letos se jí však můžete vyhnout díky unikátnímu domácímu postřiku z několika málo surovin. Možná vás to překvapí, ale základem je docela obyčejné mléko.

Tento postřik není žádná novinka, poprvé o něm informovali kanadští vědci už před padesáti lety. Když se dostal k nám, stal se z něj doslova hit. Fungoval totiž mnohem lépe než fungicidy z obchodu.

K přípravě tohoto zázraku budete potřebovat pouze dvě ingredience, které smícháte v určitém poměru. Jde o vodu a mléko v poměru 60:40. Tento poměr zvolte hlavně v případě, že listy okurek už napadeny jsou. V případě prevence pak stačí směs v poměru 30 % mléka ku 70 % vody.

Kravské mléko je velmi výživné. Obsahuje nejen vzácný vápník, ale je bohaté i na hořčík, fosfor, draslík, zinek a různé vitamíny (A, C, D, E a K). Základem postřiku proti plísni je obyčejné mléko. Zdroj: shutterstock.com

Je jedno, jaké mléko použijete

Je jen na vás, zda použijete mléko trvanlivé, čerstvé, odstředěné nebo plnotučné. Tohle totiž kvalitu roztoku neurčuje. V něm jde o specifický protein, který se nachází v mléce a umí na listech rostlin vytvořit ochrannou vrstvu. Nejlépe funguje jako prevence vzniku houbových infekcí u okurek, ale i rajčat.

Rostliny postříkejte každých deset dní. Nikdy nestříkejte na obě strany, ale jen na vrchní stranu listů. Nejlépe v podvečer, kdy už není přímé slunce, ale za teplých a slunečných dnů.

Cukr, který mléko také obsahuje, brání rostliny před různými škůdci, kteří nemohou tento cukr strávit, a odpuzuje je. Postřik na zahradu z mléka a vody využijete na rajčata i okurky. Zdroj: Profimedia.cz  

Mléko je skvělé hnojivo s blahodárnými účinky

Mléko je skvělé i místo hnojiva. Má blahodárné účinky na zesílení rostlin. Díky mléku budete mít bohatší úrodu a hlavně také zdravější. I kvalita půdy bude lepší. Pokud nemáte mléko ředěné vodou, klidně posypte záhonek sušeným mlékem.

Pokud byste tímto mléčným postřikem chtěli ochránit rajčata, pak ho namixujte v poměru 1 díl mléka na 9 dílů vody. Sazenice postříkejte jednou měsíčně. Předejdete tak chorobám a rostlinám dopřejete zdravý růst.

Roztok vody a mléka dále chrání rostliny před brouky, kteří je napadají, a pokud mléko smícháte s melasou, dosáhnete ještě lepších výsledků. Tento roztok je totiž bohatý na uhlohydráty, proto budou rostliny ještě silnější. 

Zdroj: www.irecept.cz, www.hobby.instory.cz, www.pestujeme.cz

Akční letáky