Plíseň na okurkových listech je velkým strašákem mnoha zahrádkářů. Letos se jí však můžete vyhnout díky unikátnímu domácímu postřiku z několika málo surovin. Možná vás to překvapí, ale základem je docela obyčejné mléko.

Tento postřik není žádná novinka, poprvé o něm informovali kanadští vědci už před padesáti lety. Když se dostal k nám, stal se z něj doslova hit. Fungoval totiž mnohem lépe než fungicidy z obchodu.

K přípravě tohoto zázraku budete potřebovat pouze dvě ingredience, které smícháte v určitém poměru. Jde o vodu a mléko v poměru 60:40. Tento poměr zvolte hlavně v případě, že listy okurek už napadeny jsou. V případě prevence pak stačí směs v poměru 30 % mléka ku 70 % vody.

Je jedno, jaké mléko použijete

Je jen na vás, zda použijete mléko trvanlivé, čerstvé, odstředěné nebo plnotučné. Tohle totiž kvalitu roztoku neurčuje. V něm jde o specifický protein, který se nachází v mléce a umí na listech rostlin vytvořit ochrannou vrstvu. Nejlépe funguje jako prevence vzniku houbových infekcí u okurek, ale i rajčat.

Rostliny postříkejte každých deset dní. Nikdy nestříkejte na obě strany, ale jen na vrchní stranu listů. Nejlépe v podvečer, kdy už není přímé slunce, ale za teplých a slunečných dnů.

Mléko je skvělé hnojivo s blahodárnými účinky

Mléko je skvělé i místo hnojiva. Má blahodárné účinky na zesílení rostlin. Díky mléku budete mít bohatší úrodu a hlavně také zdravější. I kvalita půdy bude lepší. Pokud nemáte mléko ředěné vodou, klidně posypte záhonek sušeným mlékem.

Pokud byste tímto mléčným postřikem chtěli ochránit rajčata, pak ho namixujte v poměru 1 díl mléka na 9 dílů vody. Sazenice postříkejte jednou měsíčně. Předejdete tak chorobám a rostlinám dopřejete zdravý růst.

Roztok vody a mléka dále chrání rostliny před brouky, kteří je napadají, a pokud mléko smícháte s melasou, dosáhnete ještě lepších výsledků. Tento roztok je totiž bohatý na uhlohydráty, proto budou rostliny ještě silnější.

Zdroj: www.irecept.cz, www.hobby.instory.cz, www.pestujeme.cz