Domácí postřiky, které vyženou mšice
Mšice jsou jedním z nejrozšířenějších škůdců a narazíte na něj v zahradách stejně tak jako na loukách. Protivné mšice se sice snadno šíří i navracejí, na druhou stranu je lze poměrně dobře redukovat či dokonce zcela zklikvidovat. Máte svůj osvědčený recept?
Se mšicemi rok, co rok bojuje také eChaluparka, která na svém YouTube kanále názorně ukazuje, jak postupuje na svých záhonech ona. Podívejte se a nechte se inspirovat i těmito tipy.
Domácí postřik proti mšicím s česnekem
Domácí postřik z paličky česneku, lžíce chilli a půl hrnku máty rozhodně není špatný nápad a rozhodně jej můžete vyzkoušet letos i vy. Sympatické je i to, že se autorka a zkušená zahradnice ingredience vypěstovala sama a domácí postřik používá nejen na mšice, ale i molice či plísně.
Obdobou může být použití rajčatových listů, které obsahují aromatický a agesivní toxin tomatin, který také výborně funguje proti mšicím, molicím či housenkám. Stačí jen v receptu vyměnit mátu třeba za zálistky vyštípané z rajčat.
Jako u všech postřiků platí, že abyste si neucpali pumpičku rozprašovače, hodí se tekutinu nechat překapat přes kávový filtr nebo jemné plátýnko. Ani domácí postřiky neaplikujte během poledních hodin, kdy svítí hodně sluníčko. Nedopatření byste mohli popálit rostlinám listy. Proto se nejlépe hodí k postřiku ráno nebo pozdní odpolední hodiny. Ideální je také bezvětrné počasí. Sprej nezapomeňte aplikovat ani zespod lisů či na uzavřená poupata.
Proč dávat do postřiků oleje či smáčedla?
V každém případě nezapomínejte také na smáčedlo. Obvykle stačí dvě, tři kapky saponátu, které zajistí, aby se směs dobře promísila, a to především, pokud jsou součástí postřiku oleje. Zároveň díky smáčedlu bude postřik na rostlině držet.
Malé množství smáčedla i olejů je základem běžných bio prostředků na ochranu rostlin, rozhodně se jich nemusíte obávat. Nejčastěji jde o použití minerálních či potravinářských olejů, případně vyhlášeného neem oleje. Olejů se používá jen velmi malé množství a má zajistit neprodyšnou přitom super tenkou jednolitou vrstvu, která škůdcům zabrání v dýchání.
Chcete-li vyzkoušet i snadný recept s troškou oleje, dejte do mixéru 2 lžíce nasekaného česneku, 2 lžíce minerálního nebo stolního oleje a 1 lžíci běžného saponátu. Podle možností přidejte mátu nebo listy rajčat. Rozmixujte, sceďte a před použitím nařeďte 4 litry vody.
Trápí vás mšice? Pozor na mravence!
Vzhledem k tomu, že mšice žijí v symbióze s mravenci, rozhodně byste také jim měli zabránit v tom, aby je mohli po zahradě roznášet. U větších stromků nebo rostlin se silnějšími kmínky je možné kolem obvodu kmínku připevnit lepivou past, díky níž se nebude moci hmyz po rostlině pohybovat. Je to snadné a efektivní, i když na pohled ne příliš vzhledné řešení.
Také mravencům velmi vadí česnek, pálivé koření i máta. Můžete proto směsí postříkat nejen rostlinu, ale také okolí, hranu květináče a místa, kudy se mravenci k rostlině dostávají.
Které rostliny napadají mšice nejčastěji
Mšice jsou škůdci, kteří napadají širokou škálu rostlin, ale nejčastěji se vyskytují na růžích, rajčatech, paprikách, okurkách a hrášku. Tito malí broučci se zaměřují na mladé a jemné části rostlin, jako jsou nové listy, pupeny a květy. Mšice sají šťávy z rostlin, což může vést k oslabení rostliny, deformaci listů a snížené kvalitě plodů. Kromě toho mohou mšice přenášet různé virové choroby mezi rostlinami, což může způsobit další poškození. Dalšími rostlinami, které často trpí napadením mšicemi, jsou například saláty, zelí, kapusta a ovocné stromy jako jabloně a švestky.
Zdroje: gardenprofy.com, thespruce.com