Šíření chorob a škůdců nejsou v průběhu vegetační sezony ničím výjimečným. Ba právě naopak, v posledních letech se situace zhoršuje. Zčásti si za to můžeme sami. Znečištěné životní prostředí spolu s nadměrným používáním chemických postřiků totiž způsobuje vznik nerovnováhy v přírodě a porušuje přirozené ochranné a regulační mechanismy. Neuvážené používání pesticidů a herbicidů se podílí na snížení stavu užitečného hmyzu a vede k rezistencím: škůdci se časem stávají proti ochraně imunní, takže používáme stále silnější koncentrace postřiků a ocitáme se v začarovaném kruhu. Čím více chemických prostředků použijeme, tím více jich pak následně zkonzumujeme spolu s ovocem a zeleninou. Určitě je lepší mít menší a ne úplně dokonalá jablka v biokvalitě než nádherně velké plody obsahující celý koktejl nežádoucích látek.

Ekologicky s rozumem

Jenže bez ochrany to často nejde, a i když se rozhodneme pro ekologičtější přístup, neznamená to, že se o zahradu přestaneme starat. Naopak, všechny rostliny musíme o to pečlivěji kontrolovat. Například při zalévání či pletí nezapomeneme čas od času ohrnout lístky a podívat se na poupata, zda na nich není savý hmyz. Vždy je daleko efektivnější zakročit včas, dokud se škůdce ještě zcela nepřemnožil. A vždy také na prvním místě zkusíme použít přírodní prostředek. Teprve ve chvíli, kdy nezabere, použijeme chemii.

Postup při napadení rostliny

 • Pokud škůdce objevíme, musíme ho nejprve identifikovat, s tím pomůže kniha nebo odborník.
 • Poté přikročíme k tomu nejjednoduššímu, co můžeme udělat: škůdce sesbíráme.
 • Vyzkoušíme i mechanickou ochranu, například mrkev nebo pór v době, kdy na ně nalétávají vrtalky a pochmurnatky, přikryjeme jemnou tkaninou (bílou netkanou textilií).
 • Nezapomeneme ani na feromonové lapače a lepové desky.
 • Vysadíme také přírodní predátory, jako jsou třeba parazitická vosička proti mšicím nebo dravý roztoč proti sviluškám a třásněnkám.

Česnekový a chilli olej proti savým škůdcům


Proti všem savým a žravým škůdcům je výborný česnekový olej:

 1. Můžeme přidat několik kapek tekutého mýdla nebo olej ředit vodou.

  nasekáme dvacet stroužků česneku
 2. zalijeme je půllitrem rostlinného oleje
 3. roztok necháme na teplém místě jeden až dva dny stát, poté jej scedíme a můžeme použít.

Česnekový olej někdy pomůže i proti houbovým chorobám. Podobně působí také postřik z chilli papriček. Asi půl hrnku malých
pálivých papriček rozmixujeme se dvěma hrnky vody. Při stříkání však dáváme pozor na oči a pokožku, roztok je totiž velmi silný.

Výluh z kopřivy a chryzantémy, orientální olej

 • Na mšice použijeme výluh z kopřivy: kilogram posekaných listů zalijeme pěti litry vody a necháme je tři dny louhovat. Postřik neředíme.
 • Škůdce odpudí také postřik z chryzantémy rodu Chrysanthemum coccineum. Usušené a namleté květy v množství asi jednoho hrnku zalijeme litrem vody, po dvou dnech výluh důkladně přecedíme a můžeme jej použít.
 • Velmi vhodný je i roztok neemového oleje (neem oil), který bývá extrahován ze stromu Azadirachta indica; strom roste v Indii, ale olej je k dostání i u nás.

Postřik z tabáku

Na savé i půdní škůdce působí tabákový postřik. Použít můžeme nasekané tabákové listy nebo cigaretový tabák, 150 g zalijeme 3 litry vody a za občasného míchání obsah pod pokličkou vaříme 1,5 hodiny. V hrnci pak zůstanou asi dva litry hnědé zapáchající tekutiny, kterou dobře přecedíme a před stříkáním buď rozředíme vodou v poměru 1:1, nebo použijeme koncentrovaný roztok; přidat můžeme i kapku tekutého mýdla. Zejména na mšice funguje postřik skvěle, po několika aplikacích se jich zcela zbavíme; kořenové škůdce zlikvidujeme, když roztokem prolijeme půdu.

Líh na puklice a štítenky

Také puklice a štítenky jsou velmi úporné. Díky pevné skořápce dovedou odolat i velmi silným postřikům. Z domácích rostlin je můžeme odstranit vatičkou namočenou v lihu (70% líh naředíme vodou v poměru 2:1).

Ochrana stromů křemelinou

Proti útoku housenek ochrání ovocné stromy křemelinový prášek. Tento přírodní produkt obsahuje rozsivky, které mají i po rozemletí stále ostré hrany. Křemelinou natíráme navlhčené kmeny stromů a silnější větve, protože housenky tuto bariéru nepřekonají. Nátěry několikrát zopakujeme.


Prevence

I přes tuto ochranu pořád platí, že v čím lepší kondici rostlina je, tím lépe dovede škůdcům odolávat. Klíčem k úspěchu pěstování daného druhu rostlin jsou dobře zvolené stanoviště, správná péče o půdu a pravidelné organické hnojení.