Květenství mrkve se vyvíjí až druhým rokem pěstování
Zdroj: Sheryl Watson / Shutterstock.com

Domácí semenaření: Ošetřujeme semenice dvouleté zeleniny

V květnu se na semenářské zahradě věnujeme péči o semenice mrkve, petržele, celeru, řepy a dalších druhů, které jsme vysazovali na jaře. Potřebují pletí, oporu i zálivku.

Semenice dvouletých druhů, jako jsou mrkev, pastinák, petržel a celer, ale i červená řepa, mangold, tuřín nebo zelí vysazujeme na jaře vždy co nejdříve, jakmile to stav půdy dovolí. Rostliny tak využijí zimní vláhu a budou mít dostatek času k rozvoji. Pozdní sázení má za následek opožděné kvetení, semenice nevyvinou dostatečně silné květní výhony. Chlad či případný mráz po časné výsadbě těmto druhům nevadí, jsou na ně adaptované.

Životní cyklus dvouleté zeleniny: Semena získáme až druhým rokem Životní cyklus dvouleté zeleniny: Semena získáme až druhým rokem Zdroj: Kazakova Maryia / Shutterstock.com

V Gengelu se nám osvědčila jejich výsadba do druhé trati, tedy po organicky hnojené předplodině. Sázíme do dostatečně širokého sponu, aby měly místo, květenství dorůstá do značné výše a je rozložité. Pro lepší vzájemné opylování dáme přednost výsadbě do kompaktního tvaru, nejlépe čtverce. Jejich další náležité ošetřování je předpokladem, abychom z nich v létě sklidili kvalitní osivo.

Okopávka a opora

Po výsadbě rostliny okopáváme a odplevelujeme, v širším sponu je okopávání či plečkování snadné. Dáme jen pozor, abychom nevylomili mladé, vyvíjející se květní výhony, které jsou křehké. Při poslední okopávce můžeme rostliny nahrnout, zpevní je to v půdě a nebudou mít tendenci se vyvracet. Druhým rokem mají totiž jen slabší kořenový systém a mohutná nadzemní část mění těžiště rostliny.

Poté co semenice začnou vytvářet květní výhony, poskytneme jim zavčas vhodnou oporu. Některé druhy sice mají pevné stonky a vystačí si samy (např. pastinák), ale řada zelenin se bez opory prakticky neobejde (např. křehké zelí). Používáme obvykle dostatečně dlouhé tyčky, které zatlučeme vedle rostlin. K tyčkám vyvazujeme opakovaně podle toho, jak semenice dorůstají do výše. Máme-li hodně semenic a méně tyček, lze k jedné opoře vázat i dvě či tři rostliny. Oporu jim může poskytnout také podpůrná síť, kterou známe z pěstování okurek. U semenic ji však dáme vodorovně a předem, aby jí květní stonky prorostly a pak na ní držely. Menší záhon někdy stačí ovázat jen kolem dokola provázkem.

Zálivka semena podpoří

Když je sucho, rostliny zalijeme, aby měly dostatek vláhy. Pro nasazování květů i semen je dobré zásobení vodou důležité. Jestliže rostliny strádají suchem, semena zasychají, jsou drobná, nevyvinutá a méně kvalitní. Podle potřeby je tedy vydatně zaléváme jednou až dvakrát týdně. Můžeme šetřit vodou a zalévat přímo k jednotlivým semenným rostlinám. U řady druhů je důležitá i vzdušná vlhkost, zejména u košťálovin, jako jsou zelí či kapusta, kde dobrých osivářských výsledků dosáhneme ve vyšších polohách, v nichž je vlhčeji.

Akční letáky