obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Domácí semenaření v březnu: výsevy a hledání starých a krajových odrůd

Pokud si přejete pěstovat zeleninu z vlastního osiva, oceníte předjarní tipy. Domácí semenaření přináší soběstačnost a uchovává cenné tradiční odrůdy. K jejich hledání i zachování můžete přispět i vy.

Semenářské výsevy a výsadby plánujeme tak, abychom předešli případnému křížení. U cizosprašných druhů obvykle jen jednu odrůdu a i pro samosprašné rozvrhneme setí tak, aby odrůdy stejného druhu byly pokud možno dále od sebe a nemohly se smíchat.

I salát se hodí k domácímu semenaření I salát se hodí k domácímu semenaření Zdroj: Shutterstock.com / Mona Makela

Co vysít v březnu?

  • K předpěstování vyséváme saláty, osvědčený je Plzeňský kamenáč salát Ševča, Valašský a jiné.
  • Vyséváme rajčata. Ze starých odrůd se dobře osvědčily Ostravské rané, Hanácké nejranější, Olomoucké nízké, Roubíčkovo pupíkaté, Leščukovo oranžové, Červená hruška od tety, Dívčí prs a další, velmi oblíbené je rajče divoké, jež odolává plísni lépe než šlechtěné sorty.
  • Přepichujeme celer a papriky.
  • Můžeme vysévat lebedu zahradní. Na semeno použijeme první výsevy, vhodná je sorta Brněnská červená s červeným zbarvením listů. Velmi oblíbený je Lebedový špenát, který má zelené listy.
  • Pokud to jde, začínáme v teplejších oblastech vysévat hrachy na semeno.

 

Hrách je ideální pro začátečníky v domácím semenaření Hrách je ideální pro začátečníky v domácím semenaření Zdroj: Shutterstock.com / tomasworks

Hledáme přeživší staré odrůdy

Řadu cenných krajových a starých odrůd lidé neznají, protože o nich ví jen úzký okruh pěstitelů. Je to škoda. Obracíme se na vás s prosbou: pátrejte po ve svém okolí a osiva posílejte do Gengelu. Stojí o odrůdy, které si udržujete po několik desítek let, které měli na zahradě již vaši rodiče a prarodiče.

Vedle osiv vás prosíme i o informace o odrůdě:

  1. K čemu ji používáte, osvědčený domácí recept (Fazole výborné na guláš.)
  2. Jaké jsou její typické vlastnosti a znaky a zvláštnosti při pěstování (Hrách je velmi sladký.)
  3. Jakým způsobem se k vám odrůda dostala, jak ji nazýváte a jak dlouho ji asi máte (Přinesla ji babička ze Slovenska, říkala jim bugárky.)

 

Obecně prospěšná společnost Gengel hledá zejména tradiční zeleniny, luskoviny, byliny (nemá kapacitu na ovocné druhy a rouby). Vítané jsou samozřejmě obiloviny, brambory, mák i voňavé květiny vašich babiček. Semínka odrůd spolu s jejich příběhy zasílejte na Gengel o.p.s., Veselka 52, 374 01 Trhové Sviny (tel. 386 321 617). Nezapomeňte uvést zpáteční adresu a telefon.

Akční letáky