Z palety můžete mít postel, stůl, i závěsný truhlík.
Zdroj: Shutterstock.com / gappic

Vezměte dřevěnou paletu a udělejte z ní krásný plot a záhon na bylinky v jednom

Palety jsou celosvětovým trendem. Využít je umí designéři i studenti, a to zejména kvůli ceně, která je velmi nízká. Z palet si tak můžete vyrobit zahradní gauč, stylovou postel a nebo třeba i plot, do kterého zakomponujete záhon na bylinky. Postup je snadný.

Palety jsou primárně určeny na převoz těžkých věcí, ale využití najdete mnohem víc. Postavit z nich můžete klidně i plot. Dřevěné konstrukce jsou vyrobeny podle určitých norem a mají specifickou velikost. I proto je jednoduché s nimi manipulovat a skládat je do sebe či vedle sebe.

Na výrobu nábytku se využívají palety dřevěné, které můžete dle potřeby rozřezat. Na to stačí obyčejná pilka. Nic speciálního nepotřebujete.

Dřevěný plot z palet hravě vytvoříte za dvě hodiny. Stačí jen skládat palety jednu vedle druhé, které k sobě budete přibíjet. Vnější strana by měla být ta, kde jsou prkna rovnoměrně vedle sebe. Do dřevěných prostor na vnitřní straně lze zasadit kytky nebo bylinky.

Vertikální záhon ze dvou palet Do dřevěných prostor na vnitřní straně lze zasadit kytky nebo bylinky Zdroj: Shutterstock.com

Bylinky lze zasadit do dřevěných otvorů

Plot z palet má tak dvojí využití. Mnohdy to výrobci dělají také z ekologického hlediska, jelikož palety se často stávají odpadem. To mnozí nechtějí dopustit.

„Dřevo je úžasný materiál, který si zaslouží tu největší péči. K dřevinám přistupujeme jako k prameni, který je snadno vyčerpatelný. Abychom se chovali šetrně k přírodě, snažíme se využívat zdroje, které nepodporují drancování tropických lesů. Ekologie je pro nás stejně důležitá jako kvalita a osobní přístup,“ říkají majitelé firmy Paletky vyrábějící nábytek z palet.

„Existuje nepřeberné množství palet. Člověk by se divil, na čem všem k nám přichází zboží. Mnohdy můžeme nalézt pár prkýnek smontovaných dohromady, leč z velice zajímavých dřevin,“ tvrdí na jejich stránkách.

Inspirovat se můžeme texturou palet. Paletky jsou jedna z mnoha firem, která se výrobou zabývá. Na trhu je jich požehnaně Zdroj: Luca Lorenzelli / Shutterstock.com

Cena palet se zvyšuje

Paletky jsou jedna z mnoha firem, která se výrobou zabývá. Na trhu je jich požehnaně. Tím, že je o palety zájem, jejich cena roste. „Navyšování cen palet za posledních devět měsíců je raketové a v dosavadní historii nevídané,“ řekl dle iDnes.cz Zdeněk Bouše, obchodní ředitel společnosti Klaus Timber, která vyrábí palety a dřevěné obaly.

„Cena stoupá o desítky procent. Pozorujeme v této oblasti znaky býčího trhu a jsme si jisti tím, že zdražení ještě zdaleka nedosáhlo vrcholu,“ dodal Bouše. Je tak dost možné, že paletový nábytek se stane čistým byznysem a pokud si ho nevyrobíte sami, tak rozhodně neušetříte. Spíše naopak.

Zdroje: paletky.cz, iDnes.cz

Akční letáky