Mladé lusky dřezovce trojtrnného (Gleditsia triacantos)
Zdroj: MirSiwy / Shutterstock.com

Dřezovec na zahradě: krásný strom s jedlými, hrášku podobnými plody

Jakmile vzroste, nevyžaduje dřezovec žádnou péči, přitom každoročně plodí jedlé lusky. Zjara je obsypán medonosnými květy, zpevňuje půdu, trnité variety poskytují bezpečné útočiště hnízdícím ptákům.

Dřezovec trojtrnný (Gleditsia triacantos) je až 30 m vysoký strom s pohlednou vejčitou korunou. Větve nesou až 8 cm dlouhé trny a plodí rovněž úctyhodně velké, až 40 cm dlouhé a 3 cm široké lusky plné semen. Jsou výživná a chutnají podobně jako hrách. Vyšlechtěny jsou i menší beztrnné kultivary dřezovce s obzvláště ozdobnými listy, pozor však na to, že některé z nich neplodí.

Lusky dřezovce se při zrání kroutí Lusky dřezovce se při zrání kroutí Zdroj: archiv

Sklizeň lusků

Nasládlé lusky lze sklízet celé ještě nedozrálé, nebo využít až v říjnu či listopadu dozrálá semena z opadaných lusků, které se v té době seschnou a zkroutí. Lusky i semena lze připravovat stejně jako luštěniny, jsou jedlé i syrové. Z pražených a pomletých semen se připravovala i náhražka kávy.

Pěstování

Dřezovec pochází ze Severní Ameriky, v našich parcích se však začal objevovat již v 18. století. Na slunném místě a v propustné půdě prospívá dobře i na našich zahradách. Mladé semenáče a sazenice dostatečně zaléváme a raději je chráníme před mrazem, starší stromy ho snášejí dobře. Plodí hojně až po dovršení deseti let věku. V některých teplejších oblastech je na seznamu invazivních rostlin, proto ho nevyséváme ani nevysazujeme do volné přírody.

Akční letáky