Dřín obecný je málo známý, ale dřínky jsou považovány za superpotravinu.
Zdroj: Shutterstock

Zapomenutý keř, jehož plody jsou zdravotní zázrak. Máte ho na své zahradě?

Není novinkou v českých zahrádkách, přesto není ani dobře známý. Je to však dřevina, která je nejen nenáročná, ale také zdrví prospěšná. Její plody jsou nurtričně velmi zajímavé a dají se běžně využít. Víte, jak pěstovat dřín a co dělat s jeho plody?

Zdroje: cs.wikipedia.orgradimejak.czsuperpotraviny.webnode.cz

Název už jste určitě slyšeli, znáte však dřín?

Dřín obecný bývá také označován jako jarní. Dřín je sice častěji rozložitý keř, ale může být pěstovaný na kmínku také jako strom s jemnějšími větvemi. Můžete tak vypěstovat stromek s pěknou kulovitou korunou, který bude zdobit po celý rok. Na jaře kvete žlutě drobnými kvítky, které se během léta přemění na plody. Červené ovoce dřínu vypadá podobně jako protáhlá třešeň a má uvnitř také pecku.

Dřínům se daří dobře v jižněji položených oblastech Asie a Evropy, ale také u nás jej můžete úspěšně pěstovat, a tedy i sklízet.

Dřín s dozrávajícími plody. Dřín s dozrávajícími plody. Zdroj: Ruud Morijn Photographer / Shutterstock.com

Zázračné dřínky

Plody jsou sice trpké a chutnají sladkokysele, zato však obsahují hodně vitaminu C. Dřínky, jak se také plodům říká, jsou považovány některými dokonce za superpotraviny. Krom zmíněného obsahují také provitamin A, vitamin P, železo, hořčík, síru či draslík a vápník.

Plody dřínu se po generace používají především pro vysoký a pestrý obsah vitaminů a minerálů. Dřínky se používaly při průjmech a žaludečních problémech, nadměrném pocení i podpoře chuti k jídlu. Také však při horečce a bolesti hlavy. Tvrdí se, že dřín podporuje obranyschopnost organismu, ale také prý účinně bojuje proti stárnutí.

Plody dřínu, dřínky, můžeme konzumovat. Plody dřínu, dřínky, můžeme konzumovat. Zdroj: Heike Rau / Shutterstock.com

Dřínky lze zpracovat podobně jako šípky či další drobné plody. Lze je sušit, což je nejjednodušší způsob uskladnění. Pokud máte na zahradě starší keř, můžete každý rok sklidit mezi dvěma až šesti kilogramy plodů. Sušte je v jedné vrstvě na maximálně 50 °C v sušičce či v troubě s pootevřenými dvířky. Pecka uvnitř je poměrně velká, takže plody se sušením dramaticky nezmenší.

Dřínky rozzáří zasněženou zahradu Dřínky je možné sklidit i po mrazech.  Zdroj: Shutterstock.com / Agnes Kantaruk

Ze sušených plodů je možné vyrobit macerát, který se pije podobně jako čaj. Aby se však zachovalo maximum zdraví prospěšných látek, nápoj se připravuje namáčením plodů ve studené vodě. Na hrnek vody použijte lžíci sušených plodů a nechejte přes noc máčet ve vodě. Druhý den odstraňte ovoce z tekutiny. Vodu můžete pít studenou jako vitaminový nápoj nebo ji mírně zahřejte a doslaďte jako čaj. Vaření je nevhodné, nápoj ohřejte jen tolik, aby bylo možné pít jej jako čaj.

Z plodů můžete však také připravit marmeládu nebo půlené vypeckované dřínky přidat do medu, jako se to dělá se šípky.

Dřnínky jsou plody bohaté na vitamin C a minerály. Dřnínky jsou plody bohaté na vitamin C a minerály. Zdroj: New Africa / Shutterstock

Jak dřín pěstovat?

Je to vskutku nenáročná dřevina. Dřínu vyhovuje neutrální pH či mírně zásadite a spíš lehké, dobře propustné půdy. V zemině bohaté na živiny samozřejmě prospívá dobře, ale zvládá bez problému kamenitá stanoviště a rumiště.

Dřínu vyhovuje hodně světla a závětří. Dobře zvládá i plné slunce. Pokud mu dodáte trochu vápníku, draslíku a hořčíku, poroste opravdu dobře, ale s vodou to nepřehánějte. V obdobích sucha je zálivka určitě vhodná, ale tato dřevina nesnáší mokrou půdu.

Akční letáky