Zima sice ještě neřekla své definitivní sbohem pro tento rok, ale zahrada se ze svého spánku probouzí jistě a rychle. Na co nesmíte v měsíci dubnu zapomenout, abyste se těšili z krásné zahrady? Máme pro vás komplexní přehled toho, co je nutné udělat. Připravte si gumové rukavice, zahradnické nůžky, sazeničky a semínka.

Práce jako na kostele

Duben je ideální čas pro vysévání a vysazování některých druhů zeleniny. Klidně již můžete začít na venkovních záhonech, pracovat ale můžete i ve skleníku, nebo si sazeničky předpřipravit na okenních parapetech.

Na tipy, triky a jak pěstovat papriky, rajčata, ředkvičky nebo česnek, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Rukavice a zahradnické nůžky

Než začnete s vyséváním a vysazováním, postarejte se o trvalky. Vezměte si do ruky kvalitní zahradnické náčiní a zbavte trvalky starých větví a listů, aby mohly zase krásně růst. Chcete-li mít krásná okna, teď je také správná doba na vysévání letniček, aby vám přes léto zdobily okenní parapety. Pozornost také věnujte trávníku. Zbavte jej mechu a prokypřete půdu. Můžete mu dodat potřebné živiny kvalitním hnojivem. Pokud máte na zahradě růže, svlékněte je – zbavte je chvojí, které jim poskytovalo ochranu před mrazem, aby se mohly připravit zase rozdávat radost svými krásnými voňavými květy.

Péče o ovocné stromy a výsadba

Jestli máte ovocný sad, je vhodná doba jej projít a strom po stromu zkontrolovat, zda není poškozený nebo suchý. U peckovin je vhodné větve prořezat, ale jen v případě, že jste je neprořezávali minulý rok. Plánujete-li zasadit nové mladé stromky, nezapomeňte jejich kořeny na na několik hodin namočit do vody. Týká se především meruněk, broskvoní a vinné révy. Dejte si také záležet při přípravě jámy, kam budete stromky vysazovat. Jámu byste měli důkladně zavlažit a po dobu prvního měsíce ji pravidelně zalévat, dokud sazenice nevyraší.

Nejprve za okno s nimi

Duben a zejména jeho druhá půlka je ideální k vysazování cuket a melounů. Papriky a rajčata už byste měli mít vyseté z předchozích měsíců, přesto nepolevujte v péči o ně a věnujte jim také svou pozornost, aby krásně rostly a byly připravené pro venkovní vysazení.

Do skleníku pak můžete ve druhé polovině dubna rovněž sázet papriky, rajčata i lilky. Pokud se jedná o vysévání do volné půdy, je druhá půlka měsíce ideální dobou pro kořenovou zeleninu. Takže neváhejte s mrkví, pastinákem, ředkvičkami, petrželí, celerem, řepou, nebo dokonce tuřínem. Z předpěstovaných už můžete přemístit na volný záhon i zelí, chřest, květák, kapustu nebo pórek.

Bylinek není nikdy dost

A na co byste rozhodně neměli zapomenout, jsou bylinky. V truhlíku jim bude skvěle a vy je budete mít vždy po ruce, protože bylinek není nikdy dost. Nejen, že skvěle ochutí kde jaký pokrm, ale skoro všechny bylinky velmi příznivě ovlivňují trávicí systém, nebo rovnou pomáhají s nejrůznějšími zdravotními neduhy. Proto nezapomeňte na bazalku, šalvěj, oregano, rozmarýn, nejrůznější druhy tymiánu a třeba i mátu, meduňku nebo saturejku.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, abecedazahrady.dama.cz, living.iprima.cz