Čtenáři se ptají, Vlastimil Šindelář odpovídá. Trápí vás něco, o čem se tu zatím nepsalo? Nebojte se zeptat. Formulář na vkládání dotazů do poradny najdete v závěru článku.

Razantní zkrácení modřínu

V článku a videu Kdy a jak zkracovat jehličnany nehovoříte o modřínu. Mám na pozemku po bývalém majiteli obyčejný "nezahradní" modřín (patrně modřín opadavý) a potřeboval bych ho z důvodu stínění zkrátit asi na 2/3. Přežije to takový strom (nyní má výšku asi 10-12 m)? Vít Moštěk

Jako většina jehličnatých stromů ani modřín větší zkracování moc rád nemá. Od ostatních jehličnanů se ale liší tím, že každý rok všechno jehličí opadá a na jaře zase naroste nové. V tom má tedy trochu výhodu. Slabé větve tak můžeme zkracovat a ony na jaře obrazí a zhoustnou. Ovšem i u modřínu obráží dobře jen tenké větve, na kterých bylo i vloni jehličí. Na starých a silných větvích už spících pupenů, které jsou schopny vyrašit, je velmi málo. Další zádrhel u jehličnanů je ten, že pokud odřízneme vrchol kmene, již do výšky nikdy neporoste. Při zkrácení o třetinu, by strom neměl zahynout, pokud ovšem na zbytku kmene zůstane dostatek bočních větví. Ty budou normálně obrůstat a modřín poroste do šířky. Pokud by zůstal jen holý kmen, tak již neobrazí.

↑ zpět na začátek

Rýt či nerýt i na jaře?

Mělo by se na jaře rýt nebo ne? Na podzim jsem záhony zryl a přidal hnůj. Jakub Mach

Rytí na podzim je prospěšnější. Po létu se na záhonech vyskytují plevele a zrytím je zapravíme do země a tím jim znemožníme vytvořit semena. Také při zapravení hnoje do půdy na podzim dojde během zimy k jeho rozkladu a na jaře jsou živiny připraveny pro rostliny. A další výhoda je, že mráz roztrhá v zimě hroudy a na jaře snadno povrch uhrabeme a můžeme sít nebo sázet. Ovšem pokud jsme nestihli záhony zrýt na podzim, je to možné provést i brzy na jaře. Také lehké, písčité půdy je lepší rýt až na jaře. Nejdůležitější je ale rýt záhony pravidelně.

↑ zpět na začátek

Řez kanadských borůvek

Prosím o radu kdy a jak prořezávat správně kanadské borůvky. Václav Souček

V prvních letech po zasazení řez není nutný. Jen poškozené větvičky odstraníme. Když borůvky začnou plodit, je dobré vždy po sklizni nejstarší odplozené výhony odstranit. Tím podpoříte růst nových výhonů, na kterých bude více plodů a budou i větší. Ovšem borůvka jako přírodní dřevina roste dobře i bez zásahů člověka. Na druhou stranu v letech, kdy borůvka nasadí mnoho plodů je vhodné jejich počet redukovat. Rostlina se snaží všechny uživit a nezbývají jí pak síly na vlastní růst. To platí hlavně u mladých rostlin.

↑ zpět na začátek

Klíčení mochně peruánské

Za jak dlouho vyklíčí semeno mochyně peruánské? Vladimír Pavlíček

V posledních letech se plody mochyně prodávají během zimy. Z plodů se dají získat semínka. Ovšem dají se i koupit přímo semínka. Ta se pak na jaře vysévají a pěstují obdobně jako rajčata. Doba klíčení velmi záleží na podmínkách. Hlavně vlhkosti a teplotě. Běžně by měla začít klíčit asi za týden. U starších semen se doba může prodlužovat.

↑ zpět na začátek

Záchrana starého ořechu

Bývam v Bratislave a mám v záhrade starý orech – papiernáč –má veľké plody, také orechy už nedostať. Žiaľ už pomaly odchádza (má ca 80 rokov) a chcel by som z neho štep na mladý podpník. Ale neviem, kto by to vedel tu v Bratislave alebo blízkom okolí naštepiť, resp. Či Vy nepoznáte niekoho na Slovensku ? Vedeli by ste mi prosím poradiť. Ladislav Mihalec

Pokud není ořešák napaden dřevokaznými houbami ještě nějaké roky vydrží. Namnožení pomocí zasazených ořechů je možné, ale vzniklý semenáč nemusí mít vlastnosti původního stromu. Také plodit by začal až po mnoha letech. Naroubování není až tak snadné. Já osobně nikoho v okolí Bratislavy neznám. Nejlepší by asi bylo zeptat se v zahradnictví, odkud kupují mladé stromky a tam se domluvit, zda by naroubovali váš ořešák. Ovšem, jste-li zapálený zahrádkář, můžete se o to pokusit i sám.

↑ zpět na začátek

Záchrana jabloně nebo výsadba nové?

Moje jabloň má už druhým rokem malé listy i plody. Listy také rychleji než jiné roky zežloutnou a opadnou. V předešlých letech jsem u ní měla podezření na moniliózu, měla např. našedivělé listy, ale neprovedla jsem postřik asi dostatečně. Je možné tento strom, který je i vzrůstově malý, ještě zachránit nebo je lepší vysadit strom nový? Lucie Medvecká

Monilióza je houbová choroba, která napadá plody, které hnědnou, pak černají a hlavně se na nich dělají kruhy bílých výtrusů. Plody pak zaschnou a zůstanou na větvičkách. Říká se jim mumifikované. Z těchto plodů se infekce šíří na jaře. Napadá i mladé výhony, které zasychají a odumírají. Pokud ale byly listy šedavé, jedná se spíš o padlí jabloňové. To vytváří na listech šedavý povlak. Listy pak žloutnou a opadávají. Tím rostlina nemá dostatek živin a plody jsou menší. Další rok oslabená rostlina má i menší listy. Ovšem pokud je stromek malý i po mnoho letech pěstování, může být na vině i špatné stanoviště. V takovém případě by nepomohlo ani zasazení nového stromku. V případě oslabování z důvodů choroby pomůže i správný postřik. Jabloň se pak uzdraví a dobře poroste.

↑ zpět na začátek

Trhlina v kůře jabloně

Všiml jsem si na jabloni trhliny v kůře. Uvnitř vypadala kůra celkem ztrouchnivělá tak jsem kousek uloupl a našel tam něco jako malé housenky. Chci se zeptat, o co se jedná a jak se jich mohu zbavit. Václav Hrbek

Na jabloni došlo patrně k prasknutí kmene mrazem a následně do rány nakladl vajíčka nějaký dřevokazný hmyz. Nejlepší ochrana bude, pokud odstraníte celou napadenou část až k zdravému dřevu a ránu následně zakryjete štěpařským voskem. Pak ji ještě můžete obalit pásem juty. Vhodné je i natírání kmenu a silnějších větví vápnem. To má dezinfekční účinky a v předjaří i chrání strom před prasknutím.

↑ zpět na začátek

Zahrádkářská poradna Vlastimila Šindeláře

Rady renomovaného zahradníka Vlastimila Šindeláře se pravidelně objevují na stránkách časopisu Receptář, ale také v řadě televizních pořadů. Osobně se s ním můžete setkat na výstavách, kterých se Receptář pravidelně účastní. Nejbližší příležitost máte na výstavě Narcis, která probíhá na výstavišti Lysá nad Labem od čtvrtka 12. do neděle 15. dubna.

Jak položit dotaz do poradny? Využít můžete tento formulář nebo e-mail web@ireceptar.cz (do předmětu uveďte Poradna Vlastimila Šindeláře).

↑ zpět na začátek