Durmany (Datura candida) si vysloužily pro tvar svých květů přezdívku andělské trumpety.

Na durmany netrubte!

Česky se jmenuje durman, ale říká se mu také podle latinského datura, nebo brugmansia. Durmanu obecnému se lidově přezdívalo panenská okurka. Okrasné durmany mají hezčí přízvisko - andělská trumpeta. Jsou opravdu nádherné, a obrovské. Ale také jedovaté – jak je pěstovat a na co si dát pozor?

Okrasný durman, nazývaný také andělskou trumpetou, je fantastickou květinou. Svoje přízvisko dostal zaslouženě - jednak přímo andělsky voní a tvar květů trumpetku opravdu připomíná. Trubkovité květy jsou až 20 centimetrů velké! Aby je rostlina vůbec unesla, dorůstá v příhodných podmínkách až pětimetrové výšky.

Jak pěstovat durman?

Pěstování durmanuPěstování durmanuAutor: Archiv ireceptar.cz

U nás lze durman pěstovat jako vytrvalou přenosnou rostlinu – v létě na zahradě, terase nebo balkonu, v zimě přezimující v bezmrazé místnosti. Aby bohatě kvetly od června až do října, vyžadují:

  • slunné stanoviště
  • výživnou, humózní, propustnou zeminu
  • stálý dostatek vláhy
  • hojnost živin a tedy časté přihnojování

Asi v polovině května lze rostliny seříznout a tvarovat. Ve stejné době je také přesazujeme, ty mladé každoročně, starší jednou za tři až čtyři roky.

Durman na zimním bytě

Aby durmany kvetly po celou sezonu, je nutné odstraňovat zavadlé květy a tím zabránit tvorbě semen. Když se blíží mrazíky, nastává čas stěhování. Máme dvě možnosti, kam durman umístit:

  • do chladné chodby s teplotou mezi pěti a deseti stupni: Rostlina zde shodí listy, poté ji zaléváme jen nepatrně asi jednou za čtrnáct dnů, koncem února pak začínáme zálivku zvyšovat.
  • do prostředí, kde je teplota mezi dvanácti a patnácti stupni: V tomto případě musí být místnost světlá a vlhčí, durman pak listy neshodí a proto ho zaléváme častěji.

Manipulace v rukavicích není přehnaným bezpečnostním opatřením! Durman je andělslky krásný, ale prudce jedovatý. Troubit na andělskou trumpetu se opravdu nedoporučuje...

Před stykem s touto nebezpečnou květinou je nezbytné chránit děti. Musí být z jejich dosahu, nebo její pěstování raději necháme na dobu, kdy povyrostou.

Množení durmanu

  • Durmany lze pěstovat ze semen, která prodávají specializované prodejny , v různých druzích a odrůdách. Vyséváme je v březnu.
  • Jednoduché je i vegetativní množení datury. Na jaře odebíráme měkké řízky bez květních pupenů a vrcholu - v množárenském substrátu a pod mikrotenovým sáčkem řízky zakoření asi za dva měsíce.
  • Řízky lze odebírat i na podzim. Necháváme zakořenit ve vodě, kde pustí kořínky. Na jaře je můžeme zasadit do substrátu.

Stále se zvyšující obliba durmanů nutí šlechtitele přicházet s novými a novými odrůdami a tak se pěstuje durman bílý (Datura candida), durman stromkovitý (Datura arborea), durman vonný (Datura suaveolens) a další i s řadou jejich kříženců. 

Akční letáky