Zdroje: www.jardiner-malin.fr, izahradkar.cz

Jednoduché množení řízky

Než se vrhnete na řízkování po vzoru zkušených francouzských zahrádkářů, podívejte se ve videu, jak jednoduše řízkovat rostliny po vzoru studentů z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem:

Zdroj: Youtube

Co se hodí na řízkování?

Nutností pro řízkování je čistý ostrý nožík, případně je možné některé rostliny množit listy odtrženými přímo ze stonku. Například u sukulentů, ale také muškátů, je takový list ideální k množení, jelikož právě v paždí lístku obsahuje rostlina látky podporující kořenění.

Řízkování rostlin, ze kterých při řezu vytéká bílý latex, může být o něco náročnější, protože řez často začne zahnívat. Doporučuje se proto například zaschnutí řezu, respektive se řízek nechá několik dnů až týdnů bez vody osychat. Následně je možné jeho umístění do nádoby s vodou nebo do substrátu, kde má kořenit. Podobně je nutné nechat řízek zaschnout i při hydroponickém pěstování. Řez se napřed musí zatáhnout a oschnout, aby nezačal ve vodě hnít.

Dalším trikem při řezu je použití fungicidních prášků a látek, které podporují kořenění. Mezi přírodní alternativy patří skořice, se kterou mají zkušenosti zahrádkáři po celém světe. Skořice je přirozeně antibakteriální, dezinfikuje a působí také jako fungicid. Do mleté skořice stačí řez namočit, nechat několik minut zaschnout a zasadit do substrátu.

Dušené řízky pod poklopem

Dušené řízky, respektive řízkování pod poklopem nebo igelitovým sáčkem, rozhodně není neznámá metoda. Často ale na tenhle jednoduchý fígl zapomínáme. Řízky zapíchněte do substrátu a přikryjte polovinou PET láhve nebo navlékněte na květináč průsvitný igelitový sáček. Díky neprodyšnému poklopu vznikne příhodné mikroklima, které vyhovuje velmi také například muškátům.

Takto přikryté řízky není nutné intenzivně zalévat. Hodí se občasné vyvětrání pootevřením poklopu nebo odstraněním sáčku na několik minut, aby měla rostlina také čerstvý vzduch a vlhkost nebyla až příliš vysoká.

Pokud vám nevyhovují igelity a PET lahve, vězte, že můžete pořídit také stylové, ale finančně náročné poklopy a mini skleníčky. Ty využijete nejen při řízkování, ale také jako ochranu sazenic. Některé jsou zcela uzavřené a větrají pootočením stříšky nebo vypodložením poklopu, jiné mají malý otvor.

Související články