Základ je v zemi

Začněme tím, co je pod povrchem. Můžete mít nejlepší rostliny, ale bez správné zeminy se nikam nedostanete. Máte ale štěstí, stačí obyčejný substrát a kyprá půda bohatá na živiny. A nemusíte utrácet za drahý substrát. Stačí, když půdu na hrobě trochu prokypříte a přidáte trochu kompostu. Ideální je ten z vaší zahrady.

Jak udržovat hrob podle YouTube kanálu Udrzba hrobu Praha?

Zdroj: Youtube

Zahradničení bez zálivky

Stačí pár kapek vody krátce po osázení a rostliny si poradí. Díky vlhkosti podzimního vzduchu a specifickému klimatu na hřbitovech se nemusíte obávat, že by vaše rostliny uhynuly žízní.

Štěrk a mulčovací kůra

Pusťte se do boje proti plevelu. Štěrk či různě probarvené drtě nebo obyčejná mulčovací kůra. Tyto materiály drží vlhkost a zabrání růstu plevelu. Jen si dávejte pozor na bílé kamínky – ty jsou sice esteticky působivé, ale velmi rychle ztrácejí svou krásu a mění se v magnet na nečistoty.

Nenáročné rostliny jako ideální řešení

Pokud se vám nechce stále utrácet za nové rostliny, vysaďte tlustonitník, barvínek, bergénii, nebo zběhovec. Tyto půdopokryvné rostliny jsou stálezelené, takže hrob bude vypadat upravený po celý rok.

Odolnost vůči zimě

Zima je pro mnoho rostlin neúprosná, proto vybírejte rostliny, které přežijí i tu nejdrsnější zimu. Ideální volbou jsou vřesovce a libavka.

Přikrytí pro zimu

Chcete-li hrob i v zimě udržet esteticky působivý, pokryjte rostliny jedlovým nebo smrkovým chvojím. Toto přikrytí je zvlášť důležité u nově vysazených rostlin, aby byly chráněny před mrazy. Hůř se pak uklízí spadané jehličí, speciálně pokud máte na hrobě štěrk.

Jestli jste se obávali, že udržování hrobu bude finančně náročné a časově nákladné, snad vás tento článek přesvědčil o opaku. S několika triky a správnými rostlinami může být hrob krásný, důstojný a zároveň nenáročný na údržbu.

Související články

Zdroj: nkz.cz