Růže
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dvoubarevné čajohybridy: růže s odlišnou barvou rubu a líce

Barevná paleta růží je téměř nekonečná, některé květy se pyšní dokonce kombinací dvou barev najednou. Zvláště okouzlující jsou odrůdy s velkými květy, jejichž okvětní plátky mají odlišně zbarvený rub a líc. Vyberte si z mnoha atraktivních odrůd…

Květ růže se skládá z korunních plátků a kališních lístků. Zatímco kalich je zelený a nenápadný, korunní plátky jsou nositeli barev. U většiny odrůd jsou horní (tedy lícní) i dolní neboli rubové strany vybarveny stejně. Některé růže však mají líc vybarvený jinak – vždy výrazněji. U málo rozvitého květu nemusíme tuto formu dvoubarevnosti ani zpozorovat, projeví se však později.

Krásné velké květy

Převážná většina růží s odlišně zbarveným rubem a lícem patří do skupiny čajohybridů. Náleží sem růže s plně rozkvetlým květem o průměru nejméně 9 cm, lodyhy jsou jen málo větvené, v květenstvích bývá nejvýše 6 plných květů. Keř roste vzpřímeně. Podle odrůdy, způsobu řezu, stáří rostliny a stanoviště se výška čajohybridů pohybuje od 50 do 120 cm, jednotlivé výhony mohou sahat i výše.

Čajohybridům jsou podobné velkokvěté floribundy neboli floribundy grandiflory. Mají také velké květy, jen lodyhy jsou větvené více a nesou tedy i více květů. Některé odrůdy je možné s klidným svědomím zařadit do obou skupin.
Následující odrůdy můžeme potkat v našich rozáriích a bývají i na prodej ve školkách.

Výběr odrůd

Přinášíme vám výběr zajímavých odrůd růží, které se pyšní odlišným odstínem líce a rubu okvětních plátků. V popisech odrůd je za zemí, kde byla růže vyšlechtěna, v závorce jméno šlechtitele. Někdy je tento údaj důležitý, protože může existovat více růží podobného i dokonce stejného jména.

´Pigalle´
Francouzská růže (Meilland) z roku 1951 je čajohybrid s květem o průměru 11 cm. V květu nás upoutá červeněfialová a nažloutle až velmi světlerůžová barva. Jde o nižší, asi 70 cm vysokou růži. Odrůda kromě atraktivního vzhledu i intenzivně voní.
Pigalle Pigalle Zdroj: Archiv ireceptar.cz

´Tzigane´

Velkokvětá francouzská růže (Meilland) z roku 1951 patří mezi čajohybridy a květ má průměr až 11 cm. V květu je nečekaně decentní světlečervená a světležlutá barva. Výška rostliny je sotva střední, tedy asi 70 cm. Odrůda u nás bohužel poměrně často namrzá.

´Rose Gaujard´
Často pěstovaná francouzská růže (Gaujard) z roku 1957 získala mnohá ocenění. Květ tohoto čajohybridu o průměru 11 cm vypadá téměř jako papírová růže z pouti, je fialovočervené a bíle světlerůžové barvy. Výška rostliny je kolem 90 cm. Růže lze dobře množit řízkováním.
Rose Guajard Rose Guajard Zdroj: Archiv ireceptar.cz

´Cantilena Bohemica´
Oblíbená česká růže (Havel) z roku 1976 získala mnohá ocenění na výstavách. Odrůda je velkokvětá, čajohybrid o průměru květu 10 cm. V květu se projeví sytě růžová a bílé světlerůžová barva. Tato mohutnější růže dorůstá 100 cm i více.

´Osiria´
Německá růže (Kordes) z roku 1978 je opět velkokvětá, čajohybrid o průměru květu 11 cm. V květu kontrastuje sytě tmavěčervená a světlerůžová barva. Výška růže je asi 90 cm.

Osiria Osiria Zdroj: Archiv ireceptar.cz
´Apart´
Německá růže (GPG) z roku 1975, velkokvětá, čajohybrid s květem o průměru 10 cm. V květu se kombinuje červeně narůžovělá a velmi světležlutá barva. Výška rostliny je asi 90 cm.

Osvědčené rady pro pěstování růží

  • Nejlépe a také nejlevněji nakoupíme růže v říjnu přímo ve školce.
  • Keř vysadíme o 5 cm hlouběji, než rostl ve školce, zalijeme jej a na zimu přihrneme.
  • Mezi jednotlivými růžemi by měla být vzdálenost asi 50 cm.

Každoročně koncem března musíme po odhrnutí zeminy tyto velkokvěté růže radikálně ořezat. Zmizí přitom větší část rostliny, ponecháme jen asi 10 až 15 cm dlouhé výhonky, na kterých zbudou 2 až 4 očka.

V létě květy řežeme do vázy, nebo je hned po odkvětu odstraníme. Nestačí ovšem jen uštípnout odkvetlý květ, ale musíme odstříhnout delší část s netypicky vyvinutými listy. Všechny řezy provádíme asi 5 mm nad očkem

Akční letáky