Pomněnky jsou dvouletky, které stojí za to vysadit do zahrady už na podzim.
Zdroj: yul38885 / Shutterstock

Jak pečovat o dvouletky, když přijde podzim? Jak je správně zazimovat?

Vyzkušeli jste letos v létě vysít dvouleté rostliny? Víte, jak se o ně postarat a zajistit jim přes zimu ideální podmínky pro bohaté kvetení příští sezónu? O dvouletky je potřeba pečovat. Zazimovat je můžete dvěma způsoby.

Na podzim jsou z dvouletek už pěkné sazenice

Dvouletky jsou oblíbené květiny, které báječně ozdobí květináče a truhlíky, ale také například záhon cibulovin, jiných trvalek i letniček. Dvouletky se sejí v letních měsících, aby do podzimu dostatečně zesílily. Výsev v červnu či červenci se dělá obvykle do pařeniště či květináče, ale můžete je také vysít přímo do záhonu. Především chladnomilné macešky potřebují důkladnou péči a zastínění, ale nakonec všechny dvouletky do podzimu dostatečně vyrostou a zakoření, aby je bylo možné zazimovat.

Šlechtěné sedmikrásky můžete pěstovat v různých odstínech od bílé po červenou Při dobré péči budou okrasné sedmikrásky příští rok nádhernou ozdobou vaší zahrady.  Zdroj: NataliaVo / Shutterstock.com

Postarejte se o dvouletky na záhoně

Dobře zazimované dvouletky vykvetou již brzy na jaře, což je častým důvodem k jejich pěstování v zahradě. Aby byly dvouletky dostatečně silné a začaly brzy kvést, rozsaďte je teď na podzim na konečná stanoviště. Budou mít dostatek času zakořenit, a proto zvládnou nasadit na květ dříve. Pokud zůstanou rostliny přes zimu venku, ochraňte je chvojím, které má v jejich případě dvojí funkci. Zabraňuje popálení mrazíky a zároveň rostlinám stíní, aby nezačaly příliš brzy kvést. 

Zvonek prostřední můžete pěstovat s květy modrými, bílými i růžovými Zvonek prostřední můžete pěstovat s květy modrými, bílými i růžovými Zdroj: Shutterstock.com / wanvinai samsee

Zazimovat dvouletky můžete i mimo záhon

Druhým způsobem je zazimování vypěstovaných dvouletek v pařeništi či chladném skleníku. Tam budou dvouletky dobře chráněné, ale jarním vysazením na jejich konečné stanoviště oddálíte možnost kvalitního zakořenění, a rostliny proto pokvetou o něco později. Nicméně i to je možné. 

Oblíbené dvouletky můžete koupit jako sazenice

Mezi oblíbené dvouletky patří již zmíněné pomněnky, které jsou známé jasně blankytnými kvítky, ale jejich kultivary rozkvetou různými odstíny růžové, bílé i velmi tmavě modré. Macešky jsou v podstatě velkokvětými a pestrými fialkami, které vyžadují chlad a stín. Sedmikrásky mají spoustu variant, z nichž překvapí chundelatým a plným vzhledem kultivary vhodné pro zahradní pěstování. Mezi dvouletky patří také oblíbené zvonky a hvozdíky.
Pokud jste zaspali a nemáte vypěstované vlastní rostliny, kupte již vypěstované sazenice v zahradnictví, právě teď se mnohé prodávají se slevou. 

Macešky řadíme mezi dvouletky, ale ve skutečnosti to jsou spíše krátkověké vytrvalé rostliny. Macešky řadíme mezi dvouletky, ale ve skutečnosti to jsou spíše krátkověké vytrvalé rostliny. Zdroj: Profimedia.cz

Zdroje: https://living.iprima.czhttps://abecedazahrady.dama.cz

Akční letáky