Zdroje: chalupari-zahradkari.cz, hobby.instory.cz, living.iprima.cz

Slupky z cibule v drtivé většině případů končí v koši a spousta lidí má za to, že již nemají další využití. To je ale velký omyl. Kromě toho, že se dají například v období Velikonoc použít jako přírodní barvivo vajíček, mají velké uplatnění i v létě. Lze z nich totiž naprosto jednoduše a rychle vyrobit geniální hnojivo na celou řadu zahradních rostlin.

Cibule jako hnojivo

I když o tom poměrně málo lidí ví, cibulové slupky jsou plné vitamínů a minerálů, které umí skvěle podpořit růst rostlin a například u pěstované zeleniny výrazně zlepšit její chuť. Slupky z cibule jsou bohaté na vitamíny E, C a také vitamíny ze skupiny B. Z minerálů je v nich zastoupen například draslík, železo anebo také hořčík. Obsahují tedy všechny potřebné látky, které rostliny využijí ke správnému a zdravému růstu. A aby toho nebylo málo, působí jako antioxidant, takže de facto pohnojené rostliny dezinfikují a předcházejí vzniku plísně. Odhání také nejrůznější škůdce.

Jak vyrobit hnojivo z cibulových slupek

Navzdory tomu, jak účinné hnojivo ze slupek je, je jeho příprava neuvěřitelně snadná. Postačí vám jeden hrnek cibulových slupek a zhruba 2,5 litru vody. Slupky dáme do většího hrnce a zalijeme vodou. Obsah hrnce přivedeme k varu, slupky necháme provařit asi dvě minuty a hrnec odstavíme z plotny. Slupky ve vodě necháme do druhého dne louhovat a následně hnojivo přecedíme. Hotové hnojivo uchováváme na temném a chladnějším místě.

Rostliny, jako například cukety, dýně, okurky i spoustu dalších, pak hnojíme odvarem zředěným v poměru 1:5 s vodou jednou týdně, přičemž hnojivo naléváme hlavně ke kořenům.

Cibule jako obrana před mšicemi a sviluškami

Odvar z cibulových slupek lze použít i jako postřik, který naše rostliny ochrání před mšicemi a dalším hmyzem. Ve starém hrnci smícháme 4 lžíce cibulových slupek s 1/2 litrem horké vody a necháme zakryté čtyři dny louhovat. Následně slijeme, v rozprašovači smícháme odvar v poměru 1:10 s vodou a můžeme rostliny nastříkat. Postřik opakujeme co tři dny do doby, než mšice zmizí.

Hnojivo v podobě cibulového prášku

Cibulové slupky ovšem mají i další využíti. Nemusíte je jako hnojivo používat jen v podobě odvaru, ale snadno si z nich připravíte i prášek. Usušené cibulové slupky jednoduše v mixéru rozemelte na prach, který pak jednou za tři týdny nasypte do květináče k pokojovým nebo zahradním rostlinám. Důkladně zalijte a čekejte na výsledek. Díky cibulovému prášku budou rostliny zdravé, krásně porostou a budou také podstatně delší dobu kvést.