obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Echmea, rostlina s vlastní studánkou. Jak ji doma pěstovat?

Echmea je jednou z atraktivních bromélií, které lze snadno pěstovat i v našich bytových podmínkách. Krásně kvete a dekorativní je i samotná listová růžice rostliny, která slouží jako nádržka na vodu.

Uspořádání listové růžice echmey souvisí s unikátním způsobem života v jejích Aechmea cylindrata Aechmea cylindrata Zdroj: Shutterstock.com / Suzana Ehlin Martins domovských brazilských pralesích. Tam roste na větvích stromů nižších pater a do středu své růžice zachytává vodu, které stéká shora. Uchovává si pak svou vlastní tůňku jako zásobu vláhy. A stejně ji zaléváme i v pokoji. Zatímco mnohým rostlinám zalévání do středu listové růžice nesvědčí a vede ke hnilobě, echmea je výjimkou. Její stříbřité, kožovité, až 30 cm dlouhé listy tvoří nálevku právě pro tento účel stvořenou – v angličtině se jí proto přezdívá stříbrná váza. Pěstovat můžeme echmeu svazčitou (Aechmea fasciata), nebo druh s vysokým, klasovitým květenstvím Aechmea cylindrata.

Kvetení a znovuzrození

Eechmea přibližně 4 roky roste a sbírá síly. Poté rozvine nevšední květenství, na němž jsou atraktivní především barevné listeny. Poté, co odkvete, listová růžice většinou odumírá – ne však celý rostlina. Zároveň vzniká několik menších dceřiných růžic, které můžeme zasadit a cyklus začíná nanovo.

Aechmea fasciata Aechmea fasciata Zdroj: Shutterstock.com / Maggie Vong

Pěstování

Aechmea fasciata Aechmea fasciata Zdroj: Shutterstock.com / joloei

  • Eechmea je epifyt, proto bude spokojená ve vzdušném substrátu – použít lze substrát pro orchideje.
  • Svědčí jí rozptýlené světlo, snese však i přímé slunce.
  • Teplota v pokoji by nikdy neměla klesnout pod 13 °C. V létě ocení teplotu až kolem 27 °C.
  • Studánku uprostřed listové růžice udržujeme stále plnou – mělo by v ní být vždy 2-3 cm vody.
  • Substrát udržujeme od jara do podzimu mírně vlhký, v zimě spíše sušší.

Nejlépe rostlina přijímá hnojení na listy. Hnojíme rosením, velmi slabým roztokem hnojiva v dešťové vodě,  pouze na jaře a v létě.

Akční letáky