obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Elegantní dracény na kmínku dodají domovu šmrnc

Bujné chocholy krásně vybarvených listů na štíhlých kmíncích jsou výjimečnou živou ozdobou každého pokoje. Pokud budete dracénu obroubenou dobře opatrovat, vyroste za několik let až do výšky témeř dvou metrů.

Dracény čili dračince, oblíbené pokojové rostliny, jsou příbuzné s a dračinec obroubený (Dracaena marginata) dračinec obroubený (Dracaena marginata) Zdroj: Shutterstock.com / Maksym Bondarchuk gáve. Zatímco dračinec Sanderův se pěstuje častěji ve formě výhonků „lucky bamboo“, ačkoli jeho dospělá podoba je také atraktivní. Dračinec obroubený je tím ozdobnější, čím je starší.

Dračinec obroubený (Dracaena marginata) připomíná malou palmu s chocholy listů na štíhlých kmíncích. Zprvu však trsy úzkých, lesklých a barevně obroubených listů vyrůstají ze země. Teprve když dracéna roste a vytváří listy stále nové, staré spodní odpadávají a vzniká nepravý kmínek. Ve své domovině, na Madagaskaru, rostou dracény i třímetrové.

Jak dračinec pěstovat? dračinec obroubený (Dracaena marginata) dračinec obroubený (Dracaena marginata) Zdroj: Shutetrstock.com / visual_stock
  • Dračinci svědčí propustný substrát pro pokojové rostliny, můžete použít i směs listovky, vyzrálého kompostu a písku nebo perlitu či vermikulitu. Přesazovat ho stačí jednou za 2-3 roky.
  • Vyhovuje mu pokojová teplota, v zimě může klesnout, ne však pod 13°C.
  • Místo by mělo být světlé, listy se pak krásně vybarví. V letních měsících však rostlinu chraňte před úpalem.
  • Od jara do podzimu zalévejte přibližně dvakrát týdně větší dávkou odstáté vody, poté nechte substrát mírně proschnout. V zimě zálivku výrazně omezte (v závislosti na teplotě a osvětlení).
  • V sezóně dračinci prospěje přihnojení. Jednou za dva týdny mu dopřejte výživu, například hnojivo pro pokojovky okrasné listem.
  • Rostlina není náročná na vlhkost vzduchu, ale rosení jí svědčí, především od jara do podzimu. Lesklé listy také udrží čisté.

 

Dračinec vroubený je vyšlechtěn do více kultivarů s barevnými listy Dračinec vroubený je vyšlechtěn do více kultivarů s barevnými listy Zdroj: Shutterstock.com / struvictory Pěstovat můžete několik odrůd s různě vybarvenými listy. Obvykle je lemují červené a purpurové proužky, někdy světlý pruh zdobí i středy listů, které mohou být až 40 cm dlouhé.

Akční letáky