Eremurus vynikne ve skupině i jako solitér.
Zdroj: Shutterstock.com / Bildagentur Zoonar GmbH

Eremurus – okázalý magnet pro včely i diváky

Máte chuť vysadit do zahrady rostlinu, která přitáhne pozornost i těch, kteří květům příliš neholdují? Poohlédněte se po krásce ze středoasijských stepí, zvané Eremurus či liliochvostec.

Stále častěji se Eremurus objevuje v zahradách i na veřejných prostranstvích. Díky mohutnému květenství je počátkem léta skutečně nepřehlédnutelný. U některých druhů dorůstá květní stvol více než dvoumetrové výšky. A co víc – na záhoně si pohled na tuhle elegantní krásku můžete díky postupnému nakvétání užívat až tři týdny. 

Eremurus vynikne ve skupině i jako solitér. Eremurus vynikne ve skupině i jako solitér. Zdroj: Shutterstock.com / Bildagentur Zoonar GmbH

Mořská hvězdice, pouštní svíce či liščí ohon

Liliochvostec se pěstuje v řadě barevných kultivarů. Liliochvostec se pěstuje v řadě barevných kultivarů. Zdroj: Shutterstock.com / BeppeNob Rostlina si pro svůj vzhled vysloužila řadu přezdívek. Vědecký název Eremurus odkazuje na místa výskytu i tvar květenství. Vznikl ze slov eremos (step) a oura (chvost). V češtině dostala rostlina název liliochvostec, ale dočtete se o ní také jako o pouštní jehle nebo Kleopatřině jehlici. Označení mořská hvězdice zas upomíná na tvar hlíznatých kořenů. Se vzhledem rostliny si pohrály i další jazyky. Například v angličtině se jí říká desert candles (pouštní svíce) nebo foxtail lilly (liščí ohon). 

Eremurus si pro postupné nakvétání oblíbili také floristé. Eremurus si pro postupné nakvétání oblíbili také floristé. Zdroj: Shutterstock.com / Andrey B. Kostin

Zelenina, lepidlo nebo zahradní kráska?


Kdysi se mladé výhonky druhu Eremurus spectabilis prodávaly na trzích Krymu, Kavkazu a Kurdistánu jako zelenina k vaření, z kořenů se vyrábělo lepidlo. Dnes jsou však tyto rostliny ve své domovině většinou chráněné.

V zahradách se nejčastěji pěstují kultivary kvetoucí žlutě, bíle, oranžově, růžově až hnědě. U nás liliochvostec kvete obvykle v červnu a červenci. Částečně nakvetlé lodyhy se používají také k řezu. Ve váze vydrží postupně dokvétat i týden.

Akční letáky