Strelície jsou byliny původem ze subtropických a tropických oblastí jižní Afriky. Jsou příbuzné banánovníkům a podobají se jim i vzhledem svých kožovitých listů s dlouhým řapíkem.

Královská květina a její kultivary

V botanických zahradách i květinářstvích se nejčastěji setkáme se strelícií královskou (Strelitzia reginae) s oranžovomodrým květenstvím velkým kolem 15 cm, vzhledem připomínajícím „kohoutí hřebeny“. Nakvétá brzy z jara a přes léto. Rostliny jsou vysoké 1–2 m. Listy vyrůstají od země v listové růžici, u starších rostlin vytvářejí spodní části listů zdání nízkého „kmínku“.

V několika posledních letech se v našich obchodech objevují i různé kultivary strelície královské – např. žlutokvětý kultivar Mandela‘s Gold, vyšlechtěný v Jihoafrické republice a nesoucí jméno po prezidentovi Nelsonu Mandelovi, či různé zakrslé oranžovokvěté kultivary, dorůstající výšky kolem 50–120 cm.

Výjimečně lze sehnat i další druhy strelícií, např. Strelitzia nicolai – robustní druh palmovitého vzhledu s vyšším kmínkem a růžicí listů na vrcholu. V přírodě tato strelície dorůstá až 12 m, v interiérech a zimních zahradách nejčastěji kolem 2–3 m. Tento druh má nádherné květenství ve zvláštní kombinaci krémové a modré barvy.

Jak strelície pěstovat?

Strelície jsou rostliny vyžadující maximum světla a dobře snášejí i plné slunce. Pěstujeme je proto nejlépe na jižní až jihozápadní straně. Přežijí sice i v pokoji s okny orientovanými na sever, jsou však bledé a vytáhlé, mají minimální přírůstky a nekvetou. V létě je můžete umístit i na chráněné místo na balkóně, terase nebo zahradě.

  • Rostliny přesazujeme, až když je květináč plně prorostlý kořeny a rostlina je vytlačována nad povrch zeminy. Trs můžeme i rozdělit a rostlinu namnožit. Zemina má být kvalitní, bohatá na živiny, dobře propustná, neutrální až mírně zásaditá. Vhodná je např. směs zahradního kompostu, písku a rašeliny v poměru 3:2:1.
  • Silné, dužnaté a poměrně křehké kořeny strelícií tvoří velké baly a rostou více do hloubky než u běžných pokojovek. Často tak vytlačují bázi rostliny nad povrch substrátu. K výsadbě proto volíme větší a hlavně hlubší nádoby.
  • Zálivka by měla být přes sezonu bohatá, neměla by však vést k trvalému zamokření substrátu. Ideální je, pokud substrát udržujeme mírně vlhký, rostliny však v případě nutnosti bez problémů snesou díky svým kožovitým listům i více než týden bez zálivky.
  • Strelíciím prospívá vyšší vzdušná vlhkost – v příliš suchém prostředí jim zasychají okraje a konce listů. V suchých bytech je proto vhodné rosení.
  • Od jara do podzimu hnojíme strelície každých čtrnáct dní hnojivy pro kvetoucí pokojové rostliny, v zimě jednou za měsíc hnojivem pro pokojové rostliny okrasné listem.

Zakrslé kultivary zimování nepotřebují

Od jara do podzimu jsou pro strelície optimální teploty kolem 20–25 °C, v zimě je vhodnější chladné zimování s teplotami kolem 15 °C (chladné zimování podporuje zakládání květenství). Při zimování v teplotách nad 20 °C klasické strelície nakvétají výrazně méně. Některým menším, moderním kultivarům speciálně šlechtěným pro pěstování v bytech však teplé zimování nikterak nevadí, pokud ovšem mají v zimě zajištěn dostatek světla.

Při zimování za nižších teplot vyhovuje strelíciím spíše mírný přísušek než nepřiměřená zálivka (kořeny jsou náchylné k uhnívání). proto až po několikadenním proschnutí vrchní vrstvy zeminy.

Pěstování ze semínek: zábava pro trpělivé nadšence

Donedávna bylo možné na našem trhu sehnat pouze sazenice strelícií. V současné době jsou už v nabídce i semena druhů S. reginae a S. nicolai a některých jejich kultivarů (cena semínek je přibližně 30 Kč za 5 kusů). Semínka si můžeme dovézt i z dovolené (v tropech a subtropech celého světa jsou strelície často vysazované jako okrasné parkové rostliny a v mnoha zemích i „zdivočely“), nebo je získat z doma kvetoucích rostlin. Květy však musíme vždy uměle opylit.

  • Semena je nejlepší vysévat co nejdříve po sklizni, při skladování delším než jeden rok již téměř ztratí klíčivost.
  • Před výsevem je dobré namočit je na jeden až dva dny do vlažné vody a poté vysít do hloubky asi 1 cm. Substrát udržujeme stále vlhký.
  • Pokud máme čerstvá semena a zajistíme dobré podmínky, není s klíčením problém – semena vyklíčí při teplotě 20–25 °C asi za 1–2 měsíce. Pokud však teploty či vlhkost substrátu kolísají, může se klíčení protáhnout až na jeden rok a starší semena nemusí vyklíčit vůbec.

Největší nevýhodou ale je, že semenáčky začínají kvést až po pěti letech, v méně vhodných podmínkách i později. Ani péče o malé sazenice do věku asi dvou let nebývá zcela bez problémů. Je sice podobná jako u dospělých rostlin, sazenice jsou však náchylnější na přelití i přeschnutí, vyžadují dostatek světla, zároveň však ne přímé slunce (mohou se popálit) a vyšší vzdušnou vlhkost. Pěstování strelícií ze semen je tak dobré brát spíše jako zajímavost a ocení ho hlavně sběratelé exotických květin, kteří mohou sehnat semena druhů, které se u nás jako rostliny neprodávají, či lidé, kteří chtějí sledovat vývoj svých rostlin od výsevu až po dospělost a nezáleží jim na tom, že květů se dočkají až po delší době. Pro všechny ostatní je lepší koupit si již dospělou, kvetoucí rostlinu, která ihned rozzáří každý interiér nevšedními, okouzlujícími květy.