K floxám neboli plamenkám (flox či flogos znamená v řečtině právě plamen) patří mnoho kultivarů, které na zahradě můžeme kombinovat podle potřeby, nebo zkrátka jen podle toho, který se nám právě zalíbí. Na výběr jsou jak nízké, vhodné třeba do skalek, tak i vysoké, či dokonce plazivé, půdopokryvné a popínavé. Jak je vidět, paleta je opravdu pestrá. Navíc každý z těchto typů je k dostání v mnoha barevných variantách, a tak zahrada, porostlá těmito květinami, může být jakákoliv, jen ne nudná.

Bezúdržbové a efektní

Jak na trvalkový záhon? Podívejte se ve videu:

Zdroj: Youtube

Co potřebují plamenky k tomu, aby se jim dařilo opravdu dobře? Nároky jednotlivých kultivarů se sice mohou trochu lišit, ale v základu jde o rostliny poměrně nenáročné, a tak jejich pěstování jistě zvládnou i začínající zahrádkáři. I jim mohou floxy dělat radost svými květy od časného jara až do podzimu.

Stačí je vysadit na slunné nebo polostinné místo, ideálně do mírně kyselé a na živiny bohaté půdy (ideální je podzimní hnojení kompostem), která nesmí být přemokřená. Floxy také potřebují dostatek místa, v příliš hustém porostu jsou totiž náchylné na zahnívání spodních částí. Z tohoto důvodu je také vhodné zalévat je opatrně a přímo ke kořenům. Na kropení konví nebo hadicí proto raději zapomeňme. Floxy spíše snesou mírné sucho než přemokření, na to bychom měli pamatovat.

Okouzlující květy

Při výběru flox je třeba si také rozmyslet, jestli chcete pěstovat jednoletou nebo vytrvalou variantu. Obě jsou totiž na trhu. Pokud si chcete jejich pěstování zatím třeba jen vyzkoušet a nepočítáte s plamenky natrvalo, pak bude dobrou volbou floxa roční. I tu si můžete ale uchovat pro příští roky, když necháte některé květy přeměnit v tobolky plné semínek. Jakmile dozrají, vydrží do příštích let a jejich výsev zajistí další generaci. Většina zahrádkářů se ale raději přiklání k trvalkám, které naše zimy přečkají bez větších problémů. Patří mezi ně třeba nenáročná a oblíbená plamenka latnatá, od které můžeme čekat i více než metrové lodyhy, zakončené nádhernými – prostými, ale okouluzlujícími – kvítky.

Na podzim přihnojte

Jak bylo zmíněno, plamenky jsou bohatě kvetoucí rostliny, které právě z tohoto důvodu potřebují naši občasnou pozornost. Uvadlé kvítky je totiž dobré pravidelně vyštipovat, aby se trsy zbytečně nevysilovaly. To je ostatně kromě zálivky a podzimního přihnojení kompostem veškerá základní péče, kterou plamenky potřebují.

Hlavně zdravé rostliny

Pořízení plamenek je nejjistější v odborných prodejnách nebo v zahradnictvích, kde s největší pravděpodobností získáme rostlinky silné a zdravé. Kromě toho je možné si floxy vypěstovat ze semínek nebo dělit jednotlivé trsy. Vždy je ale potřeba sledovat jejich zdravotní stav, abychom si na zahradu nezavlekli zbytečné problémy.

Co se sazeničkami jahodníků, až zapustí kořeny, a proč je právě na podzim dobré jahodníky namnožit? To všechno se dozvíte v podcastu přímo ZDE:

Zdroje: thespruce, zahradnictvi-spomysl, abecedazahrady