Hotovým věnečkem ozdobte vlastnoručně vypěstovanou dýni
Zdroj: Shutterstock.com / Agnes Kantaruk

Fotonávod: podzimní věnec z červených plodů skalníku

Podzim přeje všem tvořivým. Příroda nás zásobuje mnoha krásnými plody a zvláště bobuloviny jich nabízejí širokou škálu pro tvorbu působivých dekorací. Jste-li i vy milovníky podzimu a podzimních aranží, pusťte se společně s námi do tvorby věnečku z plodů skalníku vodorovného, případně z jiných dostupných červených plodů.

Skalník vodorovný vám poskytne potřebný materiál na aranžmá Skalník vodorovný vám poskytne potřebný materiál na aranžmá Zdroj: Shutterstock.com / olpo

Pokud nemáte k dispozici skalník vodorovný (Cotoneaster horizontalis), můžete použít například jeřabiny, hlohyni, šípky anebo hloh. Jen u hlohyně (Pyracantha) je vhodná zvýšená opatrnost: větvičky jsou plné trnů. Proto doporučujeme s hlohyní pracovat v ochranných rukavicích.

Práce na vázaném věnečku je jednoduchá a bude vás bavit. Díky návodným fotografiím jeho zhotovení snadno zvládnou i ti, kteří se běžně do podobných dekorací nepouštějí. Věnečkem můžete ozdobit například dýni, kterou jste si vypěstovali. Aranžmá bude dokonale vyladěné v podzimním duchu.

Co budete potřebovat: zahradnické nůžky, vázací drátek, nůžky na drát, gutaperčovou pásku, základ věnce nebo polystyrenovou podložku, sekaný drátek aranžovací, měkký drátek namotaný na cívce, mech, větvičky skalníku vodorovného.

Potřebné věci k výrobě možná budete mít všechny doma Potřebné věci k výrobě možná budete mít všechny doma Zdroj: Shutterstock.com / Agnes Kantaruk

Velikost věnce přizpůsobte místu, které má zdobit. Na dveře se bude hodit spíše mohutnější typ, zatímco do interiéru například na poličce nebo komodě uplatníte spíše drobnější variantu. 

Při nedostatku bobulovitých plodů si můžete vypomoci tím, že nastříháte i nějaké větvičky s lístky, a ty zakomponujete při aranžování do věnečku. Vždy po přibližně stejných vzdálenostech přidávejte také kousky mechu. Není potřeba propadat panice, pokud vám připravený materiál nevyjde na celý věneček. Spojnici můžete ozdobit mašlí a nikdo nic nepozná. Anebo si později skočíte do zahrady, abyste bobule doplnili.

Navazování na sekaný aranžovací drátek Navazování na sekaný aranžovací drátek Zdroj: Shutterstock.com / Agnes Kantaruk

Na sekané drátky postupně navažte vždy menší svazeček větviček. Vázacím měkkým drátkem obtočte několikrát, uštípněte drátek a obdrátkovaný úsek obmotejte gutaperčovou aranžovací zelenou páskou. Je pružná, lepí tak akorát a perfektně se pod ní ukryjí všechny drátkované spoje. Takto připravené svazečky budete později vypichovat do podkladu z polystyrenu anebo vázat okolo kruhového základu věnce pomocí aranžovacího drátku. Sekaný drátek průměru okolo 1 mm si zkraťte na délku maximálně 10 cm. Ke každému takto upravenému drátku připevněte asi dvě až tři snítky – větévky s plody. Jakmile budete mít připraveno dostatečné množství navázaných drátků, pustíte se do samotného věnečku. Na malý věneček do pokoje budete potřebovat asi 10 navázaných větviček.

Zelená gutaperčová páska vám pomůže přikrýt drátek Zelená gutaperčová páska vám pomůže přikrýt drátek Zdroj: Shutterstock.com / Agnes Kantaruk

Dalším krokem je samotné navazování. Na kruh přiložíme vždy asi 3 svazečky nadrátkovaných bobulovin na jednu linii tak, abychom zakryli v této čáře kruhový základ. V žádném aranžmá, a na to si dáváme pozor, není povoleno, aby podložka jakéhokoli typu nebo materiálu prosvítala. Po upevnění vázacím drátkem vezmeme další tři svazečky nadrátkovaných bobulovin a opět obtočíme minimálně 2x vázacím drátkem. Ten stáhneme co nejpevněji, abychom měli jistotu, že při sesychání materiálu nedojde zároveň i k jeho uvolnění.    

Samotné navazování už půjde rychle Samotné navazování už půjde rychle Zdroj: Shutterstock.com / Agnes Kantaruk

Mezi jednotlivé svazečky plodů přidáváme postupně i svazečky s lístky, abychom věneček oživili další barvou. Svazečky přikládáme na věnec postupně, vždy ve stejném počtu a ve stejném směru. Díky tomu docílíme rovnoměrného rozvrstvení plodů a věneček bude mít velmi celistvý výsledný vzhled.

Akční letáky