Hotový závěsný květináč s minipetúniemi.
Zdroj: Zuzana Bohdalová

Fotonávod: závěsné květináče ze starých cedníků

Už jen pár dní zbývá do „zmrzlých“ a pak už budeme moci vysazovat letničky do venkovních nádob a zdobit jimi své zahrady, terasy a pergoly. Připravili jsme pro vás návod na netradiční závěsné květináče. Stačí osadit staré cedníky, které už dosloužily. 

Často nám doma leží nějaké zajímavé kousky nádobí, které už nevyužíváme. Mohou ale posloužit ještě jinak, třeba v zahradě. Byla by rozhodně škoda je všechny vyhodit. I z takovýchto předmětů může ještě vzniknout hezká dekorace.

Na výrobu květináčů budeme potřebovat

Tři cedníky s uchy po obou stranách, netkanou textilii, zeminu na balkonové rostliny, lopatku, nůžky, provázek nebo tenčí lano, kovové kroužky a háčky na zavěšení. Co se květin týče, máme širší možnosti výběru. 

Nejvhodnější květiny do závěsu

Pro náš fotonávod jsme vybrali minipetúnie (Calibrachoa) různých barev. Tyto rostliny ale můžete nahradit například převislými lobelkami (Lobelia erinus var. Pendula), nebo půvabnými fialovými vějířovkami nezlomnými (Scaevola aemula) či sporýši (Verbena hybrida). Vhodné jsou i lichořeřišnice (Tropaeolum maius), nebo sutera (Bacopa). V závěsech vypadají nádherně také žlutá sluníčka drobných květů sanvitálie plazivé (Sanvitalia procumbens).

Jak postupovat

  • Připravíme si vše potřebné na jedno místo.
  • Z netkané textilie vystřihneme tolik čtverců, kolik máme cedníků. A to tak, aby textilie pokryla všechna perforovaná místa v cednících a při zálivce se nevyplavovala z nádob zemina.
Cedníky vyložíme čtvercem netkané textilie. Cedníky vyložíme čtvercem netkané textilie. Zdroj: Zuzana Bohdalová
  • Netkanou textilii uložíme do cedníků a na ni položíme po dvou rostlinách, které jsme si vybrali pro osázení.
  • Do volných míst dosypeme pomocí úzké lopatky chybějící zeminu a pevně ji v cedníku utlačíme.
  • Zalijeme rostliny v nádobách, aby si zemina sedla a odstřihneme přesahující okraje netkané textilie.
  • Na ucha cedníků připevníme provázky, které poslouží k zavěšení. Můžeme použít i tenčí lano. Provázky spojíme v horní části obmotáním okolo kovového kroužku, na který budeme později nádoby zavěšovat. 
  • Zajímavěji vypadají nádoby zavěšené každá jinak vysoko, nebo na různě dlouhých provázcích. 
Závěsné květináče nakonec pověsíme na vhodné místo. Závěsné květináče nakonec pověsíme na vhodné místo. Zdroj: Zuzana Bohdalová
  • Vybereme vhodné místo k zavěšení cedníků a rostliny v nich ještě jedenkrát zalijeme. Ideálním místem může být například závětrná strana na pergole, kde nebudou květy rostlin ohrožovány silným větrem nebo deštěm.

A máme hotovou závěsnou dekoraci tak trošku v duchu Recy věci aneb Tvoříme ze starého nové. 

Akční letáky