Gazánie patří do stejné čeledi jako kopretiny. U nás se nejčastěji setkáváme s gazánií zářivou, které vznikla vyšlechtěním hybridů. Je opravdu krásná a z jejích květů budete nadšeni.

Dávejte si pozor, kde gazánie pěstujete, jsou totiž citlivé na sluneční svit. Zajímavé je, že květy se otvírají až kolem desáté dopoledne a zavírají kolem páté večer. Pokud nesvítí sluníčko, květ zůstane celý den zavřený.

Gazánie nejčastěji kvetou žlutě a oranžově

Gazánie bývá vysoká kolem třiceti centimetrů a nejčastěji má žlutou nebo oranžovou barvu. Běžně se setkáváme se sériemi Daybreak, Mini Star, Kiss a Talent, který má šedostříbrné plstnaté listy.

K pěstování potřebují gazánie plné světlo a pokud chcete, aby kvetly co nejplněji, tak čím ho bude více, tím lépe. Při dostatku sluníčka jsou krásné a zdravé. Zálivka by měla být spíše střední, a pokud pěstujete gazánie v květináči, tak mírná. Dávejte si pozor, abyste květinu nepřemáčeli. Ideální je hlinitopísčitá propustná půda, ale tolerují i sušší chudou půdu, rozhodně více než mokrou s vysokým obsahem jílu.

Rostliny hnojte tekutým hnojivem nebo kompostem

Rostliny hnojte tekutým hnojivem, které rozmícháte v zálivce, anebo kompostem. Ten kolem květiny rozložte při okopávání.

Gazánii můžete kombinovat s ostatními letničkami, pěkné jsou třeba v kombinaci s modrokvětými lobelkami. Hodí se i na obruby záhonů, kolem plotů, na hroby i do skalek. Pravidelné odstraňováním odkvetlých květů vede k tomu, že rostlinky kvetou stále a stále znovu. Tvoří se prakticky nepřetržitě nová poupata. Rostliny se tak totiž nemusí vysilovat tvorbou semen a můžou se zaměřit na nové květy.

Gazánie se množí buď vegetativně z matečních rostlin a na zimu se dají do skleníku, anebo (častěji) se vysévají. Semena jsou velká a klíčí dobře, zvládne to i začátečník.

Zdroj: www.living.iprima.cz, www.pestik.cz, www.dumazahrada.cz