Gloxinie (Sinningia) pěstujeme jako pokojové i balkonové rostliny
Zdroj: Potapov Alexander / Shutterstock.com

Gloxínie, kvetoucí pokojová i balkónová rostlina pro každého

Gloxínie, správně sinningie, pocházejí z Brazílie, kde jich roste kolem dvaceti druhů. Pro pěstování v květináčích se používá kříženec Sinningia x hybridy, který vznikl z druhů S. speciosa a S. regina.

Naprostým základem úspěchu při pěstování gloxínií je mít na paměti, že se jedná o rostlinu hlíznatou, která po odkvětu zatahuje a posléze vyžaduje určité období klidu. Gloxínie je krásná po celou dobu květu a po několik týdnů se stále rozvíjejí nová poupata. Poté, co dokvetou ta poslední, začne rostlina rychle žloutnout a sesychat. V této době ji přestaneme zalévat. Rostlina se zatahuje do hlízy a další pěstování je už možné jen z těchto hlíz.

  • Když listy úplně seschnou, hlízu vyndáme z květináče, očistíme ji od zbytků zeminy a uskladníme při poměrně vysoké teplotě (kolem 15 °C, nikdy ovšem ne vyšší).
  • Hlízy opět vysazujeme až na jaře, podobně jako begónie je vysadíme mělce pod povrch zeminy.
  • Volíme přiměřeně velký květináč a vždy vysazujeme jen jednu hlízu do středu každého květináče.
gloxinie gloxinie Zdroj: Archiv ireceptar.cz
  • Ideálním místem je pro ně parapet u okna. Dáme však pozor na přímé silné sluneční záření, které by mohlo rostlinu popálit.
  • Pokud se rozhodnete rostliny letnit a ozdobit jimi balkón, terasu či zahradu, musí stát raději v polostínu a na chráněném místě.
  • V době vegetace jim svědčí teplota okolo 20 °C.
  • Substrát by měl být kvalitní, propustný a s přídavkem rašeliny, optimální je do něj přidat pozvolna rozpustné hnojivo. 
gloxinie gloxinie Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Přísun vláhy musí být pravidelný, rostliny by nikdy neměly přeschnout. Ovšem nemají rády studenou vodu, ideální je používat odstátou vodu pokojové teploty.

Do zálivky je vhodné již od začátku přidávat tekuté komplexní hnojivo.

Jako většina pokojových rostlin i gloxínie rostou dobře i v panelácích, ale přivítají vyšší vzdušnou vlhkost, proto doporučuji umístit na topení odpařovač, nebo mlžením zvlhčovat vzduch. 

Akční letáky