obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hlazenec, turan a africká kopretina nerenka kvetou od jara do podzimu

Okrasných květin, trvalek i letniček, je ohromný výběr. Díky tomu můžete záhony každoročně obměňovat a tvořit je jako barevný obraz. Vyzkoušejte méně obvyklé, avšak půvabné a vděčné druhy.

Hlazenec zvaný mexické cigáro

Hlazenec ohnivý (Cuphea ignea)vyniká velmi nápadnými, elegantními květy výrazně červené barvy. Rostliny kvetou od května až do září na slunci i v polostínu.

Pěstování

  • Hlazenec předpěstováváme v březnu až dubnu ze semen při teplotě půdy 18 °C. Do květináčků je vhodné vysazovat pohromadě nejlépe tři rostlinky.
  • Při častém zaštipování získáme nádherné kompaktní tvary. Vrcholky využít jako řízky k dalšímu rozmnožení. Pokud ale tenké výhonky nezaštipujeme, hlazenec brzy vytvoří převisy a vypadá pak velmi zajímavě i v závěsných nádobách.
  • Rostliny jež nejsou mrazuvzdorné, je možné pěstovat jako dlouhodobou kulturu, pro zimování ale vyžadují chladno a je třeba je udržovat zaštipováním.

hlazenec ohnivý alias mexické cigáro (Cuphea ignea) hlazenec ohnivý alias mexické cigáro (Cuphea ignea) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Turan, bohatě kvetoucí „sedmikráska“

Turan Karwinského (Erigeron karvinskianus) je nízká trvalka, jež snese i suché stanoviště. Vytváří květy zprvu bílé, později růžové až do červena, tvarem podobné sedmikráskám. Turan kvete neobyčejně bohatě od května až do září.

Pěstování

  • Turan potřebuje slunné místo.
  • Rostliny můžeme pěstovat z výsevu, ale snazší je koupit sazenice, které vysazujeme do nádob na vzdálenost 20–30 cm.
  • V době vegetace by měla být zálivka rovnoměrná, vhodné je rostliny jednou za dva týdny přihnojit.
  • Rostliny přezimují na světlém bezmrazém místě, ty otužované snesou mráz až do –4 °C.

turan Karwinského (Erigeron karvinskianus) turan Karwinského (Erigeron karvinskianus) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nerenka, africká kopretina, kvete celé léto

Nerenka (Arctotis grandis) je letnička dorůstající výšky 30–35 cm. Krásná květenství podobná gazánii či gerbeře rozkvétají po celé léto až do podzimu. Rostlina vypadá hezky ve skalkách, zahradních nádobách i na záhonu, květy jsou vhodné i k řezu. V Africe, odkud pochází, se nerenka pěstuje jako trvalka, ale naši zimu nepřežije.

Pěstování

  • Rostliny vyžadují propustnou půdu a slunné stanoviště.
  • Chladné a deštivé počasí jim škodí, trpí kvalita květů, navíc jsou za chladného počasí (stejně jako v noci) úbory uzavřeny.
  • Semena vyséváme koncem března a otužilé rostliny vysazujeme během května na stanoviště na vzdálenost 30–40 cm od sebe.

nerenka alias africká kopretina (Arctotis grandi) nerenka alias africká kopretina (Arctotis grandi) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Květy mají rozmanité barvy. Můžeme koupit směs atraktivních barev s názvem Harlequin, v níž najdeme květy v barvě fialové, bílé, oranžové a žluté.

Akční letáky