Této exotické zelenině se v našich podmínkách daří opravdu výborně, můžeme ji vypěstovat ve všech oblastech, ale stále se o ní ví velmi málo. Připomeneme proto, že kromě výtečné zeleniny je tato rostlina také významnou léčivkou.

Mohutné rostliny jakonu vytvářejí na bázi stonku dva druhy hlíz. Blíže povrchu půdy jsou hlízy stonkové (kaudexy), jimi se jakon vegetativně množí. Vysazujeme je v dubnu a květnu, tedy v době, kdy už nehrozí pozdní mrazíky, na něž jsou rostliny velmi citlivé. Vyzrálé hlízy sklízíme koncem září a v říjnu a uchováváme na bezmrazém místě do jara.

Hlízy tvaru vřetene jsou prospěšné při diabetu

Níže položené hlízy jsou vřetenovitého tvaru, na jedné rostlině jich je kolem deseti a jsou zasyrova i po tepelném zpracování. Jsou křupavé, mají příjemnou ovocnou chuť a jemnou sklovitou dužninu. Sklízejí se na sklonku léta a v průběhu podzimu.
Hlízy jakonu obsahují polysacharid inulin, který je lidský organismus schopen zpracovat bez nároků na inzulín. Proto je vhodný především pro diabetiky. Hlízy obsahují rovněž nezanedbatelné množství vitaminů a minerálních látek.

Jak hlízy zpracovat?

Zatímco z listů jakonu lze uvařit čaj, hlízy můžeme upravovat mnoha způsoby.

Saláty a dezerty s jakonem

Oloupané nebo jen oškrábané hlízy jíme syrové, okořeněné např. saturejkou a bazalkou. Syrové hlízy se hodí do ovocných a zeleninových směsí. Chutné jsou jako ovocné kompoty, a to ve směsi s kousky jiného ovoce. Velmi lahodná je například směs jakonu, hrušek a meruňkového kompotu.
Hlízy jakonu lze zpracovat i jako ovocnou dřeň – jemně je nastrouháme a přidáme pomerančovou nebo citronovou šťávu. Nadrobno nakrájené se používají zamíchané v jogurtu ve směsi s jiným ovocem. Nadrobno nakrájené kousky hlíz můžeme také doplnit např. pekingským zelím, hlávkovým salátem, rajčaty, ředkvičkou a dostaneme výborný, zdravý a osvěžující zelný salát. Lisováním syrových hlíz si připravíme lahodný nápoj.

Pečený jakon

Dobře omyté hlízy oloupeme, uvaříme do poloměkka, nakrájíme na nudličky asi 1 cm silné a vložíme do zapékací misky s rozehřátým olejem. Pečeme je za občasného obracení doměkka, pak je osolíme a okořeníme.

Vařený jakon

Očištěné hlízy nejprve uvaříme ve slané vodě, pak teprve oloupeme korovou vrstvu až na dřeň. Zbytek hlíz nakonec rozkrájíme na kolečka a připravíme je s octem jako salát, přidáme listy bazalky a vše zakapeme olejem. Předností hlíz jakonu je, že se na rozdíl od brambor a topinamburů nerozvářejí.

Smažený jakon

Hlízy nejprve mírně povaříme, pak podélně rozkrájíme na plátky asi 1 cm silné, osolíme a opepříme. Obalíme je ve strouhance nebo obilném klíčku a jako květák na oleji osmažíme. Řízečky jsou vynikající čerstvé, ale i zastudena.

Dušený jakon

Nadrobno nakrájenou cibulku osmažíme dozlatova, přidáme na kousky nakrájený jakon, listy šalvěje, pepř a sůl. Směs podlijeme vodou a dusíme pod pokličkou doměkka.