obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hluchavky, nenáročné a užitečné půdopokryvné trvalky do stínu

Pohledné a nenáročné hluchavky poslouží jako půdopokryvné rostliny na polostinných místech pod dřevinami, kde vytvoří krásné koberce. Navíc jsou nektarodárné, poskytují potravu včelám, čmelákům i motýlům.

Nenáročné, v naší přírodě původní trvalky mohou na zahradě prokázat skvělé služby. Hluchavka pitulník a skvrnitá zkrášlí stinné kouty zahrady – můžeme je pěstovat v původní formě, nebo v ještě dekorativnějších zahradních kultivarech.

Zahradní kultivary hluchavek mají ozdobné listy a bohatě kvetou Zahradní kultivary hluchavek mají ozdobné listy a bohatě kvetou Zdroj: Shutterstock.com / mizy

Pěstování

  • Hluchavky dobře rostou ve stínu i v polostínu. Pokud mají dostatek vláhy, tak vydrží pěkné i na slunci.
  • Aby plně rozvinuly svoji krásu, vyžadují hluchavky kyprou, humózní půdu. Obsah humusu v půdě zvýšíme kompostem a listovkou – podpoříme tak i její celkové zdravé a úrodnost. Růst můžeme podpořit dostatečně naředěným kopřivovým výluhem.
  • Původní druhy se snadno množí semeny. Pokud chceme zachovat vlastnosti kultivarů, dáme přednost řízkování – řízky se ujímají dobře kdykoli během vegetace.

 

hluchavka pitulník, odrůda Variegatum hluchavka pitulník, odrůda Variegatum Zdroj: Shutterstock.com / Anna Gratys

Pitulník – žluté květy a bujný růst

Pitulník žlutý čili hluchavka pitulník (Lamium galeobdolon, syn. Galeobdolon luteum aj.) je 20-30 cm vysoká trvalka se žlutými květy, které se objevují od dubna až do července. Pohledné jsou i bíle skvrnité listy, které zůstávají často zelené dlouho do zimy. Pěkně se vyjímají v sousedství kapradin, bohyšek, udatny, plicníku, kakostu a metlice. Pitulník se bujně rozrůstá do stran, čehož můžeme využít a nechat jím pokrýt vybrané partie zahrady. Pozor však na to, že některé rostliny může až utlačovat. Vyšlechtěny jsou i dekorativní zahradní kultivary, pestrolisté, a stříbřité. Pestrolistý kultivar ´Florentinum´ je výjimečný i tím, že dobře snáší sucho a hodí se do takzvaného suchého stínu. 

hluchavka skvrnitá, odrůda Roseum hluchavka skvrnitá, odrůda Roseum Zdroj: Shutterstock.com / Anna Gratys

Půvabná hluchavka skvrnitá

Hluchavka skvrnitá (Lamium maculatum) je vysoká 10-20 cm, nachové květy se rozvíjejí od května do července. Tmavozelené listy bývají stříbřitě skvrnité i u původního druhu, vyšlechtěny jsou dále kultivary s listy ještě ozdobnějšími. ´Chequers´ či ´Roseum´má zelené listy s bílým pruhem uprostřed, květy jsou růžové. ´Golden Nuggets´ kvete fialkově a listy má žlutozelené. ´Album´ má listy stříbřité a květy bílé. ´White nancy´ má květy rovněž bílé a stříbřité listy zeleně lemované, ´Purple Dragon´z úvdní fotky má listy rovněž stříbřitě bílé a květy sytě růžové.

Akční letáky