[Komerční prezentace]

Lahodné, sladké broskve z vlastní nemusí být výsadou pouze nejteplejších, vinorodých oblastí. Pokud zvolíte vhodné stanoviště a péči, můžete je pěstovat i ve středních polohách. Úspěch pak závisí i na závlaze a vhodné výživě. Můžete zvolit hnojivo, které je pro broskvoně přímo určené.

Broskvoně vyžadují slunné místo chráněné před větry

Na volném prostranství je lze úspěšně pěstovat pouze v teplých nížinách do 350 metrů na mořem. Ovšem pokud zvolíte chráněné, výhřevné místo u jižně orientované zdi (případně jihovýchodně či jihozápadně), mohou prospívat i o sto metrů nad mořem výše. Důležité je také zvolit odolnější odrůdy – proti mrazu i klejotoku je odolná například raná odrůda Harbinger.

 • Broskvoně je, na rozdíl od většiny ostatních ovocných stromů, vhodné sázet na jaře, v době rašení. Na podzim totiž nevytváří nové kořenové vlásky a čerstvě zasazené proto přes zimu často uhynou.
 • V suchých oblastech a při nedostatku dešťů potřebují plodící stromy vydatnou zálivku.

Nároky na půdu a výživu

Broskvoním vyhovuje pH v rozmezí 6,5-8, tedy neutrální až zásaditá půda s obsahem vápníku, lehká a úrodná.

Půdu je třeba důkladně vyhnojit již při sázení stromku a dále jej pravidelně přihnojovat, neboť bohatá tvorba plodů půdu rychle vyčerpává. Hnojivo, které prospívá ovocným stromům, musí obsahovat vhodný poměr základních živin – draslíku je potřeba více, nežli dusíku, proto hnojení kupříkladu hnojem vyžaduje velkou zkušenost a správný odhad. Bez starostí můžete být s hnojivem pro tento účel specielně připraveným.

Hnojivo na broskvoně Hortilon Premium

odpovídá nejen požadavkům ovocných stromů obecně, ale přímo konkrétně broskvoním.

 • Obsahuje všechny potřebné živiny včetně mikroprvků, které jsou pro rostliny přítomny ve snadno přijatelné a vysoce účinné formě. Základní prvky se zde nacházejí v poměru NPK 15-5-30+2 MgO.
 • Ve vodě 100% rozpustné hnojivo zaručuje vyváženou výživu, rychlou regeneraci a zdravý růst broskvoní, živiny jsou okamžitě a snadno dostupné.

Aplikace rozpustného hnojiva

Roztok připravíme rozmícháním hnojiva ve vodě dle následujícího dávkování:

 • počátek vegetace až do fáze kvetení: 20 g hnojiva (2 odměrky) na 10 l vody
 • počátek tvorby plodů: 40 g hnojiva (4 odměrky) na 10 l vody
 • období po sklizni až do začátku září: 10 g hnojiva (1 odměrka) na 10 l vody

Přihnojujeme 1x týdně až 1x za 14 dnů. Doporučená spotřeba roztoku je 10 l na 2-3 m2 pěstební plochy. Hnojivou zálivku aplikujeme na mírně vlhký povrch půdy.

Výživa pro dobrý start, krásné květy i bohatou úrodu

Vyzkoušejte i další hnojiva Hortilon Premium, která jsou díky zcela rozpustné formě snadno aplikovatelná a šitá na míru konkrétním skupinám rostlin i jednotlivým fázím jejich růstu a obdobím, v rámci nichž se nároky rostliny na výživu mění.

 • Hortilon Premium Plod poskytuje optimální výživu pro bohaté kvetení a vývoj chutných plodů.
 • Hortilon Premium Podzimní výživa podporuje vyzrávání rostlinných pletiv a usnadňuje přezimování rostlin.
 • Hortilon Premium Start díky vyššímu obsahu dusíku podporuje rostliny v růstové fázi.
 • Hortilon Premium Azalky a rododendrony díky vyváženému obsahu živin podporuje bohaté nasazení květů.
 • Hortilon Premium Balkón podporuje kvetení mimo jiné díky zvýšenému obsahu fosforu.
 • Hortilon Premium Okrasné dřeviny brání žloutnutí listů a hnědnutí jehličí díky zvýšenému obsahu hořčíku.

Vodorozpustná hnojiva Hortilon Premium určená pro broskvoně a ostatní peckoviny můžete zakoupit například v síti hypermarketů Globus. Podívejte se, kde najdete nejbližší hypermarket Globus.