Patříte k fandům cuket, které jsou nejen zdravé, ale i dietní a mají pestré použití v kuchyni? Pokud si je hýčkáte ve vlastním záhonu, vypiplejte je k dokonalosti, a to díky nepostradatelným živinám.

Nadopují je nejen ke zdravému růstu, ale i k chutným plodům bez tvrdé slupky a také je ochrání před nežádoucími chorobami i škůdci. Proto neváhejte využít obyčejné droždí.

Chcete znát zásady pro bujný růst a bohatou sklizeň cuket? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Zahrada ve městě:

Zdroj: Youtube

Proč právě droždí

Droždí je výbornou kombinací nejen velkého množství významných minerálů a stopových prvků, ale obsahuje i užitečné kvasinky rodu Saccharomyces cerevisiae. Také je bohaté na železo a měď, esenciální kyseliny, enzymy a minerální soli. Z vitamínů jsou zastoupené především vitaminem D a skupinou prospěšných „béček“. Všechny zmíněné látky jsou pro cukety doslova balzámem ke zdravému vývoji.

Příprava hnojiva

Budete potřebovat jednu 42 g kostku droždí, kterou rozmělněte na malé kousky a vložte ji do nádoby s 1 l vody. Nesmí být příliš horká a mít teplotu nad 50 °C, abyste nezlikvidovali užitečné kvasinky. Dejte si pozor i na příliš studenou vodu, která by mohla naopak zamezit jejich dalšímu množení. Směs řádně promíchejte, aby se droždí zcela rozpustilo a nechte tak 2 týdny odpočívat.

Jako nádobu lze využít velkou plastovou lahev nebo kbelík s víkem. Nikdy však zvolenou nádobu zcela neuzavírejte, naopak průběžně upouštějte nahromaděný vzduch od pracujících kvasinek. Po uplynutí výše uvedené doby nařeďte kvasný roztok 4 l vody a můžete začít hnojit.

Funguje i droždí sušené

K přípravě tohoto blahodárného hnojiva můžete použít u droždí v sušené formě. Výborně tak lze zužitkovat droždí po expiraci, cuketám totiž prospěje. Smíchejte jeden 7 g balíček sušeného droždí se 2 lžícemi cukru a 10 l vlažné až teplé vody a roztok nechte kvasit jako v předešlém případě.

Kdy a jak aplikovat

Hnojivo z droždí používejte ve formě zálivky a dopřejte ho cuketám tak 1x za týden. Nejlepší vhodnou dobou je brzké ráno. Zalévejte jím přímo ke kořenu rostliny a vyhněte se zbytečnému smáčení listů.

Bonusy k bohaté úrodě

Díky hnojivu z droždí rostlina nejen lépe zakoření, ale stejně tak se urychlí její celkový vývin a zcela jistě to poznáte i na hojné úrodě a kvalitních plodech. Je to i faktem, že droždí vytvoří v půdě mnohem kvalitnější mikroflóru.

Související články

Zdroje: www.gardenlux-en.decorexpro.com, www.magazindoma.cz, www.chalupari-zahradkari.cz