Jahody mají tu obrovskou výhodu, že je kromě zahrady můžeme s úspěchem pěstovat také na balkónech nebo terasách. Spokojí se i s celkem malým prostorem, ale o to víc o ně musíme pečovat, aby dostaly opravdu veškeré živiny, které potřebují.

Jedním ze snadno dostupných a navíc levných prostředků, který může několikanásobně zvýšit úrodu jahod, je droždí. Využít můžeme jak to čerstvé, které kupujeme většinou jako zabalené kostičky, tak i sušené v sáčku, které vydrží mnohem déle. Pusťme se tedy do toho. 

Zdroj: VLM

Jednoduchá výroba hnojiva

Výroba drožďového hnojiva na jahody je jednoduchá a každý, kdo někdy pekl, si bude připadat tak trochu jako v kuchyni. Nejprve totiž bude třeba připravit “kvásek”, který vznikne rozmícháním droždí v menším množství vody (většinou bude vhodné použít přibližně půl litru) s přídavkem jedné polévkové lžíce cukru. Tuto směs necháme jeden den stát, aby se droždí aktivovalo.

Naředit a zalévat

O tom, že je hnojivo připraveno k upotřebení, nám dá roztok vědět sám, protože se na jeho povrchu objeví bublinky. Pak už bude stačit připravenou koncentrovanou látku naředit a hurá na zahradu, postarat se o větší a ještě bohatší sladkou úrodu.

Jedna rostlinka by měla dostat kolem půl litru takovéto zálivky. Pokud by se vám nechtělo vyrábět zálivkové hnojivo, můžete sušeným droždím posypat okolí rostliny a zalít vodou. Většího úspěchu ale dosáhnete prvně popsaným způsobem.

Přírodní, ekologické, bezpečné...

V případě přípravy tohoto hnojiva nemusíme nijak úzkostlivě dbát na dávkování, obecně ale platí, že sáček sušeného droždí vystačí až na pětadvacet litrů naředěné výživné zálivky, zatímco z jedné kostky čerstvého droždí získáme kolem deseti litrů účinného hnojiva, jehož působení v půdě ani na jahodách se vůbec nemusíme obávat, protože jde o ryze přírodní materiál.

Vzpomínáte si, jak jsme  jako děti ujídaly droždí mamince v kuchyni, když pekla? Určitě se tedy nejedná o nic, co bychom (v případě, že ulpí na jahodě), nemohli pozřít nyní. 

Vše, co může rostlina chtít

Možná se ptáte, proč a čím je právě droždí, nebo chcete-li kvasnice, tak prospěšné pro růst jahod a tvorbu plodů. Základem jeho působení je velký obsah vitamínů, hlavně těch ze skupiny B. Dále obsahuje nepřeberné množství minerálních látek, z nichž rozhodně nemůžeme zapomenout na ty základní, tedy draslík, fosfor a hořčík.

Jak dobře víme, jde o prvky, které jsou důležité jak pro růst a sílení samotných rostlin, tak i pro podporu jejich kvetení, nasazování a dozrávání plodů. Je to tedy víc než jednoduché, navíc i levné řešení, jak podpořit jahody v jejich snaze přinést nám co největší užitek. 

Související články

Zdroje: www.dumazahrada.cz, chalupari-zahradkari.cz, browin.com