Jak na jahodníky?

Jahody patří k velmi oblíbeným druhům ovoce, kterému se sice daří i u nás, ale nic není samo od sebe. Pokud jste se rozhodli mít jahůdky vlastní, voňavé a šťavnaté, jistě vás bude zajímat, čím můžete jahodníkům pomoci, aby měly dobrou násadu na květ i krásné plody.

Jak pěstovat jahody v nádobách vám napoví i zkušený zahradník v tomto příspěvku. Pokud jste tak letos ještě neučinili, rozhodně vyzkoušejte samozavlažovací nádoby napřesrok. Pro jahodníky jsou ideální!

Zdroj: VLM

Co můžete od přihnojování droždím očekávat?

Vyzkoušejte hnojení kvasnicemi! Droždí je bohaté na živiny a pomůže stimulovat růst jahodníků i další zeleně na vaší zahradě či balkonu. Kvasnice obsahují prospěšné mikroorganismy, které zlepšují stav půdy, zvyšují příjem živin a podporují celkovou vitalitu jahodníků. Navíc také pomáhají rozkládat organické látky. Díky tomu je pak rostliny lépe přijímají a mohou je využívat.

Droždí podporuje růst zeleně v mnoha směrech. Díky tomuto hnojivu rostlině sílí a rozvíjí se kořenový systém a je tak robustnější i celkové zdraví rostliny. Kvasnice napomáhají také násadě na květ a zrání. Pokud vám tedy jahody nepoškodí slimáci, hniloba či nepřízeň počasí, můžete se těšit na bohatou sklizeň.

Mnohde se můžete dočíst, že kvasnice pomáhají rostlině i odolávat chorobám. Nejde však o to, že by látky v kvasnicích preventivně nebo přímo působily na případné patogeny. Díky tomu, že je rostlina zdravá, může i lépe a déle odolávat, nicméně rozhodně platí, že se o jahody musíte hlavně starat a vytvořit jim podmínky, ve kterých budou prospívat.

Jak vyrobit hnojivo z droždí pro vaše jahodníky?

Jak už to u domácích hnojiv bývá, příprava je jednoduchá, cena nízká, a navíc jde o hnojivo bezpečné a přírodní, které rozhodně zahradě ani přírodě nenapáchá zbytečnou újmu.

Pokud jej chcete vyzkoušet, vězte, že je třeba jedno balení, což bývá balíček či sáček o váze 7 g. K tomu je třeba jednu polévkovou lžíci cukru, která kvasinky pomůže oživit.

Droždí i cukr rozmíchejte v deseti litrech teplé vody. Pamatujte, že nádoba musí být větší a otevřená, protože si právě chystáte kvásek, který začne pracovat. Jak moc a jak rychle záleží také na teplotě, nicméně dvě hodiny postačí, aby byly kvasnice nachystané ke hnojení.

Před tím, než ale začnete touto směsí zalévat, ještě nařeďte tekutinu vodou, a to v poměru 1:5. Ke každé rostlině nalejte zhruba hrnek kvasnicové zálivky.

Související články

Zdroje: magazindoma.cz, nasezahrada.com