Pokud chcete sklízet opravdu kvalitní a chutné okurky, je nezbytné se o ně náležitě starat. Kromě jiného byste neměli nikdy zapomínat na adekvátní hnojení. Pokud patříte mezi příznivce přírodních produktů a rádi byste se vyhnuli chemii, máme pro vás jednoduché a účinné řešení. Použijte jedlou sodu.

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Nejedná se jen o skvělého pomocníka v domácnosti, ale tento bílý prášek plnohodnotně využijete i na zahradě. S okurkami dokáže doslova zázraky.

Chcete se dozvědět o pěstování okurek a účincích jedlé sody více? Podívejte se na YouTube video na kanálu Productive Garden:

Zdroj: Youtube

Proč jedlá soda

Nejenže je jedlá soda šetrná k přírodě, ale pro pěstování plodin dokáže zajistit příznivé podmínky. Navíc je běžně dostupná v obchodech a ke všemu jen za pár korun. Jedlá soda se může používat nejen na okurky, ale pro všechny plodící rostliny i květiny, a to jak pro sazenice, i vzrostlé kusy. Výborně ochrání rostliny před nežádoucími škůdci a chorobami a snižuje kyselost půdy. Soda rostlinu celkově posiluje a dokonale zabraňuje žloutnutí listů.

Příprava hnojiva

Nejprve naplňte velkou nádobu 10 l teplé vody, nasypte do ní 1 velkou lžíci jedlé sody a nechte ji rozpustit. Proces urychlíte mícháním. Výsledný roztok lze využívat nejen jako zálivku, ale stejně tak jej můžete na rostliny a jejich okolí aplikovat pomocí postřikovače.

Jak aplikovat

Hnojivo z jedlé sody byste dle zkušených pěstitelů měli aplikovat na okurky alespoň třikrát za sezónu. Díky tomu se zvýší a prodlouží období úrodného plození. Ke každé rostlině přilijte asi 1l hnojiva. Pokud ji chcete roztok používat jen jako prevenci před škůdci a nemocemi, vyrobte si výživu v méně koncentrovaném poměru, a to z 1 malé lžičky sody na stejné množství vody.

Kdy je nejvhodnější doba

Poprvé hnojivo použijte, když vysadíte malé sazenice do záhonu. Rostlinka tak bude mnohem odolnější možným nástrahám a dříve zesílí. Podruhé pohnojte, jakmile se rozvinou květy. Jedná se o důležitý moment, který ovlivní kvalitu kvetení. Třetí dávku okurkám dodejte, když začnou plodit. 

Pokud chcete, aby bylo ošetření okurek účinné, provádějte jej vždy jen brzy ráno nebo večer. Nebude hrozit riziko přímého slunečního záření, které by mohlo při postřiku na listy způsobit jejich spálení.

Nejenže by to rostlinu zpomalilo v růstu, ale každé poranění je i vstupní branou pro mnohá nepříjemná onemocnění, nejvíce houbového a virového původu.

Související články

Zdroje: www.backyardboss.net, www.chalupari-zahradkari.cz, www.adbz.cz