Hledáte způsob, jak vypěstovat ty nejchutnější a nejbujnější okurky v okolí? Pokud chováte slepice, máte vyhráno. Tajemství úspěchu tkví v použití slepičího trusu, který je neuvěřitelně bohatým zdrojem živin, které jsou pro okurky ideální, a s trochou snahy si ho můžete vyrobit sami doma.

Chcete znát návod na domácí hnojivo ze slepičinců? Na zajímavé tipy se podívejte na tomto YouTube videu na kanálu ZAHRADA PRO RADOST:

Zdroj: Youtube

Slovo odborníka

Faktem je, že okurky potřebují náležitě vyhnojený pozemek a dostatečný přísun vody. Potvrzuje to svými slovy i Čestmír Vorlíček, který má zkušenosti s organickým pěstováním v zahradách Botanicus v Ostré. „Pravidelná zálivka je nezbytná, ovšem snažte se nemáčet listy, jsou pak náchylnější na plíseň okurkovou. Zalévejte jen přímo k rostlině, zespoda.“

Zároveň je pro každou plodovou zeleninu nezbytné i pravidelné odplevelování záhonků. Předejdete tak situaci, kdy by bral plevel okurkám nejen vodu, ale i tolik potřebné živiny. A v případě, že jste záhon na podzim nevyživili hnojem nebo kompostem, je nutné nezanedbat jejich doplňování. A skvělým řešením je použití zkvašených slepičinců.

Proč slepičince okurkám prospívají

Slepičí trus je vzácný svým nejvyšším podílem základních živin ze všech hospodářských hnojiv. Obsahuje 16,5 % dusíku, 16 % fosforu, 8,5 % draslíku, 25 % vápníku a 34 % organických látek. Okurky potřebují dusík pro kvalitní průběh fotosyntézy.

Fosfor podporuje bohatou násadu květů a draslík je potřebný pro všechny zbývající aktivity v rostlině. Vápník pak pozitivně ovlivňuje přenos vody a živin. Slepičince obsahují i velké množství stopových prvků jako je mangan, zinek, bór, měď, molybden, kobalt a železo, které jsou nepostradatelné pro zdraví rostlin. Významné je i zastoupení užitečných mikroorganismů, které dělají půdu úrodnější.

Hnojivo ze slepičinců

Nejprve si připravte větší kbelík nebo plastový sud, také slepičí trus, rukavice a vodu, v ideálním případě dešťovku. Naplňte nádobu slepičím trusem zhruba do poloviny, zalijte vodou v poměru 1:1 a pečlivě směs promíchejte. Další fází je fermentace, tedy nechte stát nádobu minimálně 5 dní na teplém místě. Před použitím hnojivo nařeďte. 500 ml slepičinců smíchejte s 10 l vody a okurky hnojte jednou za 14 dní. A další tip?

Hnojivo z droždí

Výbornou variantou na hnojení okurek je i použití droždí. Smíchejte 100 g čerstvého droždí, 2 lžíce cukru a 10 l vlažné vody. Nechte kvasit zhruba 2 dny na teplém místě. Opět je nutné hnojivo zředit, a to s 30 l odstáté vody. Kvasnicové hnojivo výborně podpoří nakvétání rostlin, a tedy i bohatší úrodu.

Související články

Zdroje: www.idnes.cz, www.magazin.cz