Kávová sedlina v zahradě

O hnojení kávovou sedlinou a různými jinými zbytky z domácnosti jistě neslyšíte prvně. Nejčastěji se využívají na vápník bohaté vaječné skořápky, draslíkem nabité banánové slupky a své místo mezi domácími hnojivy ze zbytků a odpadu má také kávová sedlina.

Jak hnojit kávovou sedlinou vám poví také Chilli farmer v tomto příspěvku ze svého YouTube kanálu.

Zdroj: Youtube

Proč je kávová sedlina vhodná právě k rajčatům?

Kávová sedlina, která vám zůstala po přípravě kávy obsahuje zhruba toto množství látek, které jsou pro rostliny zajímavé. Tyto látky představují zhruba 2 až 2,5 % dusíku, 0,5 % fosforu, 0,2 až 0,6 % draslíku a 0,1 až 0,3 % hořčíku. Jde tedy o hnojivo, které je poměrně kyselé a bohatší na dusík. Obojí vyhovuje rajčatům.

Vynikající je toto hnojivo také díky tomu, že dusík uvolňuje postupně. Nicméně zkušení zahrádkáři upozorňují, že kávovou sedlinu je nutné používat po malých dávkách.

Také pH je vyhovující, protože i když se může zdát káva někdy velmi kyselá, představuje hodnotu pH 5,5 až 6,8 a právě to je ideální kyselost pro pěstování rajčat. Díky tomu se sedlina podílí nejen na přidání látek do půdy, ale díky vhodnému okyselení půdy může rostlina z půdy nezbytné látky lépe přijímat.

Jak použít kávovou sedlinu na rajčata

Sedlinu neboli lógr je navíc možné použít několika způsoby. Můžete jej přidat přímo do zálivky. Stačí nechat sedlinu několik hodin louhovat ve vodě, a pak použít tuto slabou kávu k zalévání rostlin. Sedlinu můžete ale také rovnou zapracovat do půdy v okolí zeleně nebo ji přidat na kompost.

Pokud máte velké množství sedliny, například z kavárny nebo restaurace, pamatujte, že použitá káva by měla představovat maximálně pětinu objemu kompostu. Pokud budete používat kávu do zálivky, na deset litrů vody použijte jeden šálek sedliny.

Podle odborníků přináší sedlina navíc ještě další důležité plus všem rajčatům. Mikroorganismy, které sedlinu zpracovávají, přirozeně potlačují výskyt běžných onemocnění rajčat, respektive většinou plísní, které rostlinu napadají.

Sedlina v půdě navíc pomáhá provzdušnění i zadržování vody, podporuje prospěšné mikroorganismy a nabízí živiny a další již zmíněné výhody rajčatům, ale i dalším rostlinám, kterým vyhovuje mírně kyselé pH.

Další benefity kávové sedliny

Kávová sedlina, často považovaná za odpad, nabízí mnoho překvapivých benefitů pro domácnost i zahradu. Můžete ji využít jako vynikající přírodní hnojivo, které obohatí půdu o důležité živiny jako dusík, fosfor a draslík, podporující růst rostlin. Kromě toho, kávová sedlina funguje skvěle jako odpuzovač škůdců, její ostré částečky a vůně odpuzují hmyz, slimáky a kočky. V domácnosti lze sedlinu použít i jako přírodní čisticí prostředek, který díky své abrazivní struktuře pomáhá odstraňovat usazeniny a mastnotu z povrchů. Navíc, kávová sedlina má deodorizační vlastnosti – umístěte ji do ledničky nebo do bot a zbavte se nepříjemných pachů. Díky antioxidantům a kofeinu je také oblíbená v domácí kosmetice, jako jsou tělové peelingy a masky, které revitalizují a zjemňují pokožku.

Související články

Zdroje: gardeningknowhow.com, thisismygarden.com