Každý zahrádkář sní o hojných sklizních domácích rajčat plných lahodné chuti. Kromě kvalitní péče, dostatečného přísunu slunečních paprsků a vody je klíčové také hnojení, na které bývá velmi často zapomínáno. Díky němu bude rostlina zdravě růst a správně se vyvíjet. Nepodceňte tuto maličkost, která vám může zajistit bohatou úrodu rajčat.

Na co všechno můžete využít dřevěný popel ve vaší zahradě zjistíte z videa na YouTube, na kanálu Staledobri Staledobri:

Zdroj: Youtube

Výhody hnojení popelem

Hnojení rajčat popelem přináší hned několik výhod. Popel obsahuje důležité živiny, především draslík a fosfor, které jsou nezbytné pro zdravý růst a vývoj rostliny. Díky fosforu se plně vyvine kořenový systém, jenž zajistí další úspěšný růst rostliny, dřívější kvetení a rychlejší dozrávání plodů. Draslík zase napomáhá tvorbě silného stonku a další stopové prvky v popelu pozitivně působí na celkové zdraví rajčat. Popel je zkrátka dokonalé hnojivo, které je přírodní a levné.

Vhodný čas před výsadbou

Hnojení rajčat popelem ve správný čas je velmi důležité pro dosažení maximálních výsledků. Doporučuje se hnojit popelem během výsadby sazenic nebo ještě když jsou v květináčích. Tím zajistíte, že rostliny budou mít přístup k potřebným živinám v klíčových fázích svého vývoje, kdy na dostatku těchto živin naprosto závisí.

Tekuté hnojivo pro sazenice

Pro hnojení rajčat v květináčích o objemu 500 ml si nejdříve připravte roztok. 100 g prosátého popela smíchejte v 5 l měkké vody. Promíchanou směs nechte louhovat 3-4 hodiny, a poté ji můžete začít používat ke hnojení.

Do 200 ml čisté vody přidejte jednu polévkovou lžíci roztoku a pečlivě promíchejte. Do zvlhlé půdy každého květináčku pak nalijte 2-3 polévkové lžíce hnojiva a přikryjte malou vrstvou zeminy.

Jednoduché hnojení rajčat

Klasickým popelem ze dřeva bez příměsí chemikálií můžete také hnojit rajčata vysazená na záhonech. Ten rovnoměrně rozprostřete kolem kořenů rostliny a jemně jej zapracujte do půdy.

Postačí vám jedna polévková lžíce na jednu rostlinu rajčete. Poté proveďte klasickou zálivku, aby se urychlilo vstřebávání popela do půdy. Takto hnojte rajčata každých 5-7 dnů, díky čemuž se vám pak bohatě odmění!

Raději menší množství popela

Při hnojení rajčat popelem je důležité dbát na opatrnost. Přílišné množství popela může půdu překyselit, což má za následek špatnou absorpci živin rostlinami. Proto je důležité dodržovat doporučené množství a hnojit popelem s mírou. Rovněž je vhodné pravidelně testovat pH půdy, abyste mohli včas zareagovat na případné nerovnováhy.

Související články

Zdroje: homesandgardens.com, gardens.desigusxpro.com, pestujme.cz