Máte zahrádku, na které pěstujete rajčata? Vaše odpověď bude z velkého množství ano, jelikož rajčata jsou jednou z nejpěstovanějších zelenin v českých zahradách.
Jenže čekat po zasetí, než se objeví klíček, než rajčata vyrostou a zčervenají a vy je budete konečně moci sklidit, je zkrátka až moc dlouhá doba. Většinou je to zhruba 8 až 10 týdnů po výsadbě, ale nalijme si čistého vína, nikomu se nechce čekat tak dlouho. Proto pomůže starý dobrý trik, který používaly naše babičky.
Video, jak vyrobit skvělé hnojivo pro dvakrát větší úrodu, najdete na Youtube kanále Zahrada na řece:
Rychlejší zrání rajčat
Tento trik používaly naše babičky, aby jim rajčata rychleji dozrála. Jedná se o hnojení pomocí tekutého kompostu. Tekutý kompost má však kromě rychlejšího dozrání rajčat další benefity, které by se neměly přehlížet.
Mezi ty patří například ten, že tekutý kompost skvěle vyživuje rostliny, jelikož obsahuje veškeré minerály, vitamíny a jiné látky, které rajčata potřebují. Kromě toho také rostliny s podporou tekutého kompostu budou více plodit, proto sklidíte více rajčat, než co jste zvyklí.
Co je tedy tekutý kompost? Je to zkrátka a dobře výluh z již připraveného kompostu. A jeho výroba je velice jednoduchá. Stačí naředit již zralý kompost vodou v poměru 1:10.
Hustou tekutinu, která vám vznikne, opravdu důkladně promíchejte, a poté nechte zhruba dva týdny stát. Každý den však kompost znovu promíchávejte. Po dvou týdnech kompost přefiltrujte a znovu nařeďte vodou. Tentokrát je však poměr 1:50. A máte hotovo.
Tekutý kompost
Směs poté můžete dát do postřikovače a nastříkat s ním jak půdu u rajčat, tak samotnou rostlinu rajčat. Dalším benefitem tekutého kompostu je totiž fakt, že dobře chrání rostlinu od různých škůdců.
Což znamená, že vaše rajčata budou tvořit více plodů, rychleji vyrostou, a navíc nebudou napadávána různými škůdci a chorobami. S tekutým kompostem zkrátka nešlápnete vedle.
Čím se zpomaluje zrání rajčat
Zrání rajčat může být zpomaleno několika faktory, které je důležité mít na paměti při pěstování této oblíbené plodiny. Jedním z hlavních důvodů je nedostatečný přísun slunečního světla. Rajčata potřebují minimálně šest hodin přímého slunce denně, aby mohla správně zrát. Dalším faktorem je nedostatek tepla, protože rajčata jsou teplomilné rostliny a při teplotách pod 15 °C se jejich zrání výrazně zpomaluje. Nesprávné zalévání, ať už příliš časté nebo naopak nedostatečné, může také negativně ovlivnit jejich vývoj. Důležitá je také vyvážená výživa – nedostatek klíčových živin jako je fosfor, může zpomalit proces zrání. Nakonec, pokud jsou rostliny vystaveny stresu, například škůdcům nebo nemocem, budou také mít tendenci zrát pomaleji.
Zdroje: www. homeogarden.com