Růže přihnojte a odstraňujte uvadající květy

Určitě jste slyšeli o přihnojování skořápkami nebo třeba výluhem z kompostu či banánových slupek. Tohle je ale docela jiné kafe! Ostřílení zahradníci doporučují vylepšit pitný režim vašich růží panáčkem vodky. Co tomu říkáte?

Podívejte se na příspěvek z YouTube kanálu Receptář prima nápadů, kde Přemek Podlaha a jeho host Václav Macháček poví pár slov o způsobech přihnojování i péči o růže v létě a na podzim.

Zdroj: Youtube

Proč mají růže rády vodku?

Jedna láhev prý zaručí, aby byla vaše růže v dobré náladě po celé léto. Od takové rozverné růže pak můžete očekávat množství květů a také dlouhou dobu kvetení.

A to právě díky této tajné ingredienci, kterou není živá voda, ale vodka! Už po několika týdnech používání vodky by měly být patrné také silnější stonky i bohatší olistění rostlin.

Vodka by měla růžím pomoci s absorpcí živin z půdy. To samozřejmě vede nejen k růstu a dobrému zdraví rostliny, ale také k násadě na květ. Alkohol ve vodce otevírá póry listů a zároveň umožňuje rostlině lépe absorbovat vodu a živiny ze země.

Pokud je vám líto vodky, rozhodně je možné použít i jiný druh alkoholu. Jen je třeba počítat s ředěním a různými obsahy alkoholu v konkrétních nápojích či tekutinách.

Jak použít vodku pro růže i jinde na zahradě?

Aby byla vodka použitelná, doporučuje se ředění a to zhruba 30 až 60 ml jedním litrem vody. Vzniklou tekutinou pak můžete zalévat růže jednou nebo dvakrát týdně. I v tomto případě platí, že méně je více. Nepřehánějte to s množstvím vodky ani intenzitou zalévání.

Vodku můžete využít na zahradě i jinak. Zde je několik tipů:

  • Vodka obsahuje vysoký podíl alkoholu a je to tedy tekutina vhodná k dezinfekci, což že může hodit i na zahradě. Vodkou můžete očistit drobné ranky na rukou, ale také nástroje před řezem rostlin.
  • Vodka nebo jiný alkohol se někdy doporučuje také jako směs ideální na hubení plevelů.
  • Vodka může být základem repelentu. Macerujte v ní bylinky, které hmyz odpuzují, například levanduli, bazalku, afrikány, rozmarýn, šalvěj nebo třeba vratič. Po několikadenním louhováním a scezení pevných částí tekutinu používejte jako repelent.
  • Vodka prodlužuje také životnost řezaných květin ve váze. Patrně to je díky omezení růstu bakterií a řas.

Související články

Zdroje: green-shack.com, essanews.com