Co konkrétně dokáží skořápky na zahradě a proč bychom je rozhodně neměli bez dalšího užitku vyhazovat? Pokud je budete pečlivě schraňovat po celý rok, budete mít právě nyní, na rozhraní pozdního léta a podzimu, vynikající zásobu zcela přírodního vápenatého hnojiva.
Skořápky jsou všestrannější pomocník než si myslíte. V youtubovém videu od Robert L. Putman se dozvíte více:
Snadná úprava pH půdy
Vápník je prvkem, který dokáže poměrně rychle upravovat pH půdy, používá se proto často v oblastech s kyselejšími půdami. Kromě toho je ale také velmi důležitý pro zdravý růst rostlin, posiluje jejich buněčné stěny a tím také přispívá k větší odolnosti proti chorobám i poškození vinou špatných povětrnostních podmínek. A to přece vůbec není špatné.
Pro lepší strukturu
Vaječné skořápky jsou v záhonech prospěšné také pro svoje další vlastnosti – konkrétně můžeme hovořit o schopnosti zlepšovat strukturu půdy. Pokud je nenameleme, ale pouze na jemno rozdrtíme, jejich drobné kousky bez problémů půdu provzdušní.
Vzduch je pak nezbytný pro správný vývoj kořenů a také pro distribuci vody a živin pod zemí. A protože je právě nyní čas na úpravu záhonů po letošní sklizni, je také ta správná doba na zapravení skořápek do jejich vrchní části.
Ideální podzimní počasí
Podzim je k hnojení vaječnými skořápkami vhodný také z toho důvodu, že snižující se teploty a naopak zvyšující se vlhkost jsou ideálními podmínkami pro “práci” skořápek v půdě, pro vstřebávání vápníku. Navíc je můžeme použít i k jiným účelům, jako je ochrana rostlin proti škůdcům, kteří by se na nich před zimou ještě chtěli přiživit.
Použijte skořápky proti škůdcům
Jestli máte na zahradě rostliny, které mají přezimovat, nebo mohou vydržet na záhonu až do zimy, jako třeba růžičková kapusta, může se snadno stát, že se někteří škůdci budou soustředit právě na ně, protože potravy v této době valem ubývá.
Jak je můžeme ochránit s pomocí obyčejných skořápek? Docela jednoduše - stačí zbytky vajíček rozdrtit pouze na větší kousky a následně nasypat do kruhu kolem každé rostliny. Věřte, že například slimákům se rozhodně nebude chtít takovou překážku překonávat.
Skořápkový čaj? Pomáhá na kompostu
Kdybyste ale nechtěli dávat vaječné skořápky přímo na záhony, ani tak není nic ztraceno. Využít totiž můžete i takzvaný skořápkový čaj, který připravíte úplně stejně, jako kdybyste chtěli uvařit čaj bylinkový.
Rozdrcené skořápky jednoduše přelijte vroucí vodou a nechte vylouhovat. Pak vše slijte a výluhem polijte kompost, kterým budete hnojit na jaře. Minerály si tak uchováte a skořápky můžete vyhodit. Není úžasné, jak se příroda umí sama o sebe postarat?
Nebezpečí skořápek na zahradě
Vaječné skořápky na zahradě mohou představovat určitá rizika, pokud nejsou správně zpracovány. Pokud jsou ponechány v celku nebo ve větších kusech, mohou přilákat škůdce, jako jsou myši nebo potkani, které přitahuje zbytkový zápach bílku. Navíc, nedostatečně rozdrcené skořápky mohou být nebezpečné pro domácí mazlíčky, kteří by je mohli spolknout a způsobit si poranění zažívacího traktu. Při používání vaječných skořápek jako hnojiva je důležité je dobře rozdrtit nebo rozemlít, aby se rychleji rozložily a neohrožovaly zvířata nebo nezůstávaly dlouho v půdě nerozložené.
Zdroje: www.seedparade.co.uk, www.gardenista.com, www.getstronganimals.com