Nasbírat kopřivy si můžete na mnoha místech, rostou všude!
Zdroj: Profimedia

Dopřejte vaší zahradě zdravý výluh z kopřiv. Příšerně zapáchá, ale je to zázrak

Kopřivy jsou rozšířené po celé naší zemi, najdeme je kolem lesních a polních cest, v zahradách, v parčících, které nejsou příliš udržované. Kopřiva je důležitou léčivkou. Pomáhá nejen našemu zdraví, ale dokáže pomoci i naší zahradě. Například ve formě hnojiva nebo dokonce dezinfekce.

Zdroje: www.nasezahrada.comwww.bydlimekvalitne.cz

U nás se nejvíce vyskytuje kopřiva dvoudomá. Je to léčivá bylina, která je hojně používaná v léčitelství, je i důležitou potravou pro housata a kachňátka při malochovu. Umíte si představit velikonoční nádivku bez kopřiv? Gastronomie je další odvětví, kde se kopřiva používá.

Nejvhodnější ke sbírání jsou mladé kopřivy, které ještě nekvetou Nejvhodnější ke sbírání jsou mladé kopřivy, které ještě nekvetou Zdroj: Profimedia

Kopřiva a její přínos

Nejen, že jsou kopřivy přínosné pro nás, lidi, ale jsou prospěšné i pro rostliny. Lze je využít v boji proti chorobám a škůdcům, a poslouží i jako kvalitní hnojivo.

Nasbírat kopřivy si můžete na mnoha místech, rostou všude! Než ale na jejich sběr půjdete, vybavte se rukavicemi, přeci jen je popálení nepříjemné. I když naše babičky říkaly, že popálením se předchází revma, svědivé a bolavé pupíku od popálení nejsou tím, co chceme. Je vhodné si vzít dlouhé kalhoty a dlouhý rukáv. Nejvhodnější ke sbírání jsou mladé kopřivy, které ještě nekvetou (březen – květen). Jestli je domů přinesete později, odstraňte kvetoucí horní část, jinak budete mít kopřiv plnou zahradu.

Kopřiva, zelený mulč plný dusíku a dalších základních živin i mikroprvků Kopřiva, zelený mulč plný dusíku a dalších základních živin i mikroprvků Zdroj: savitskaya iryna / Shutterstock.com

Co s nimi?

Kvašený výluh – je plný živin a minerálních látek. Velmi smrduté. Opravdu hodně! Ale u rostlin podporuje růst a rostlina se lépe ubrání škůdcům. Dodá jim dusík, draslík a fosfor. Tak si vezměte respirátor a hurá na to! Připravte si kýbl, poklici, rukavice a nůžky. Kopřivy nastříhejte do kýblu, zalijte vodou (pokud máte dešťovku v sudu, je to ideální) a přiklopte kýbl (ke kvašení je potřeba přísun vzduchu, nechce tam škvírku nebo kýbl přikryjte například gázou nebo síťovinou).

Nechte kvasit zhruba 3 týdny. Nezapomeňte na ten pach, který bude při procesu vycházet, kýbl raději uložte někam dál do kůlny, kam moc často nechodíte. Až bude mít výluh tmavou barvu a na povrchu se přestanou objevovat bublinky, je dokvašeno. Směs přeceďte.

Tento výluh je velmi silný. Když ho budete používat každý týden, zřeďte ho s vodou 1:50. Když budete hnojit jednou za měsíc, nařeďte v poměru 1:10. Při aplikaci se vyhýbejte listům, lijte pouze ke kořenům. Vhodná doba pro hnojení je ráno nebo po dešti. Jestli vám výluh zbude, na podzim s ním polijte půdu po sklizni plodin.

Postřik – účinný na mšice. Půl kila kopřiv nechte louhovat v pěti litrech vody – 24 hodin. Poté sceďte, nařeďte s vodou 1: 5 (nezředěný by popálil listy) a můžete stříkat dle libosti.

Kopřiva je zkrátka rostlinou se všestranným použitím.

Akční letáky