Je léto a s ním i čas, kdy se každá majitelka terasy, balkónu či předzahrádky chce pochlubit tou největší záplavou květů. Balkónovky, jak se těmto rostlinám lidově říká, jsou totiž krásné, pestré a většinou nenáročné. Stačí je správně zalévat a hnojit a z vašeho venkovního místečka se může stát vysněná oáza krásy a klidu.

Které balkónovky si vybrat do květináče? Nestárnoucí klasikou jsou muškáty, petúnie, surfinie, či begónie, ale na trhu je spousta dalších druhů. Stačí se jen rozhodnout, které se vám líbí a na které si troufáte.

Citrónová nebo pomerančová šťáva

První způsob, jakým můžete hnojit, je citrónová šťáva. Do pětilitrové konvičky si přidejte jednou týdně dvě lžíce citrónové šťávy. Takto obohacená zálivka je vhodná především pro muškáty, petúnie, surfínie či fuchsie.

Banán je zdravotní zázrak nejen pro lidi

Dalším ovocem, kterým můžete hnojit, je banán. Ten obsahuje velké množství živin jako železo, vitamín B12, zinek, mangan, vitamín B6, beta karoten, draslík, vápník a vitamíny C, D, a E. Zajímavé je, že v banánové slupce jich je skoro stejně jako v samotné dužině. Hnojit banánem by byl drajhý špás, ale hnojit můžete banánovou slupkou, kterou byste jinak vyhodili, anebo v lepším případě dali na kompost. Jak si připravit hnojivo z banánové slupky?

Slupky od banánů jsou skvělým hnojivem

Nakrájejte banánové slupky, dejte je do sklenice a zalijte 300 mililitry převařené studené vody. Nechte tři dny louhovat. Poté přeceďte a nařeďte vzniklou tekutinu odstátou vodou v poměru 1:5 a můžete začít zalévat. Také je ideální interval jednou týdně jako v případě citrónového hnojiva.

Nejideálnější variantou je, když tato dvě hnojiva celou sezónu střídáte. Jeden týden hnojte citrónovým hnojivem a druhý hnojivem banánovým. Když ale začne chladnější počasí, zálivku omezte a tím samozřejmě snížte i přísun živin.

Zdroj: www.chalupari-zahradkari.cz, www.akcniceny.cz, www.nasezahrada.com