Droždí je plné života a vitamínů skupiny B. Není tedy divu, že mnohé rostliny na něj zareagují s nadšením a začnou lépe prospívat. Nezáleží na tom, zda použijete čerstvou "kostku" nebo balíček droždí sušeného, živé kultury se nacházejí v obou verzích. Je jen potřeba si pamatovat, že kvasnicové hnojivo neprospěje obecně všem druhům rostlin a nikdy by nemělo být příliš koncentrované.

Bez obav ho můžeme použít při pěstování rajčat, okurek a paprik. Zeleninu kvasnicovým roztokem pohnojte hned po výsadbě, pomůžete tak sazenicím lépe zakořenit a urychlíte jejich růst. Kořeny budou mnohem silnější, což povede i k robustnější stavbě celé rostliny a lepší úrodě, a to bez použití nepřirozených chemikálií.

Kvasnicové hnojivo lze využít také v okrasné zahradě, prospívá zejména růžím, které díky němu ochotněji nasazují nové pupeny a květy.

(Zdroj: https://www.hunker.com/)

Jak hnojivo z droždí připravit?

Už jsme zmínili, že roztok nesmí být moc koncentrovaný. Na výrobu menšího množství hnojiva stačí odvážit 100 g čerstvého lisovaného droždí a rozpustit ho v litru teplé vody. Voda nesmí být vroucí, aby živé organismy nezahubila, ani studená, protože kvasinky k množení potřebují teplo. Směs nechte do druhého dne kvasit a poté ji smíchejte s dalšími 4 litry vody.

Pokud někde v kuchyňské skříňce najdete zapadlý sáček droždí sušeného, byť je třeba staršího data a jeho spotřební lhůta už prošla, rozhodně ho nevyhazujte a připravte si z něho rovnou dva kyblíky účinného hnojiva. V sáčku bývá obvykle 7 nebo 8 g droždí, což bohatě postačí na 40 litrů. Droždí nasypte na dno kýble, promíchejte ho se 2 lžícemi cukru a zalijte 10 litry teplé vody. Roztok opět nechte vykvasit a poté ho zřeďte dalšími 30 litry vody, která tentokrát už může být vlažná nebo studená.

Další využití kvasnic na zahradě

Kvasnice mohou na zahradě posloužit nejen jako hnojivo, ale také jako účinný prostředek proti škůdcům a nemocem rostlin. Roztok z kvasnic může být využit k postřiku rostlin, což pomáhá v boji proti plísním a houbovým infekcím. Kvasnice obsahují enzymy a mikroorganismy, které posilují přirozenou obranyschopnost rostlin a přispívají k jejich celkovému zdraví. Při pravidelném používání kvasnicového postřiku se snižuje výskyt škůdců, jako jsou například mšice, a zároveň se podporuje růst a vitalita rostlin. Tento ekologický a udržitelný způsob péče o zahradu využívá přírodních prostředků, které jsou šetrné k životnímu prostředí a bezpečné pro uživatele.

(Zdroj: https://hobby.instory.cz/)