Vyzkoušejte domácí postřiky a hnojiva na okurky

Proč a čím stříkat či zalévat okurky? Tento domácí přípravek se hodí na postřiky proti škůdcům i jako tekuté hnojivo. Povíme si o receptu, který je ochranný, ale také podporuje růst zeleně. Určitě se vám bude hodit a okurky vaši péči ocení!

S pěstováním okurek má autorka tohoto příspěvku velké zkušenosti a ráda se o ně podělí. Podívejte se na video z YouTube kanálu ZAHRADA PRO RADOST.

Zdroj: Youtube

Návrat k domácím recepturám

Zatímco ještě před pár lety se zahrádkáři a pěstitelé nad domácím postřiky ještě pozastavovali a ohrnovali nad nimi nos, dnes už lidé mnohem častěji sahají například po mléce nebo vývaru z rajčatových listů. Hnojí se jíchami i dalšími domácími hnojivy, které si může každý snadno a často také velmi levně sám pořídit.

Znaly je už naše báby a dnes se k některým těmto způsobům vracíme, protože jsou nejen levné, ale také docela přírodní. Nutno dodat, že chemie určená k přihnojování i postřikům proti škůdcům a nemocem také není nijak drahá. Nicméně pro mnohé představuje zlo, kterému se mohou vyhnout, často s velmi dobrými výsledky i při použití docela přírodních prostředků.

Postřik a hnojivo na okurky z mléka a jódu

Domácí postřik z mléka a jódu je překvapivě účinným prostředkem proti škůdcům a zároveň hnojivem, díky kterému okurky lépe prospívají. Všimněte si, že je v receptu obsažený také saponát. Ten se v podobných postřicích označuje jako smáčedlo a má dvojí účinek.

Za prvé rozpouští tuky, a proto se směs lépe smísí, a za druhé se na smáčené rostlině postřik lépe udrží, což je velmi důležité při hubení škůdců i nemocí. Jód funguje dezinfekčně čili také proti různým patogenům a zároveň je to mikroživina, která je důležitá pro metabolické děje probíhající v rostlinách.

Na přípravu postřiku budete potřebovat 1 litr mléka, 30 kapek jódu, 1 lžíci saponátu a 10 litrů teplé vody na zředění. Vše dobře promíchejte, naplňte do rozprašovače a rostliny dobře smáčejte. Nejen svrchní stranu listu, ale rozhodně také vespod.

Jako u všech postřiků se hodí používat je za nevětrného počasí a mimo poledních hodin, ideálně však během dne, kdy je pod mrakem. Postřik je vhodný na vyspělejší sazenice, které už mají velké dospělé listy. Ideálně alespoň 5 dospělých neděložních listů. Na mladé předpěstované sazeničky se postřik s jódem nehodí.

Tento postřik můžete směle použít nejen jako ochranu rostlin, ale také výživu. Jestli nemáte zájem o hubení škůdců a hlavním důvodem je přihnojení, pak rozhodně saponát z receptu vynechte. Ke každé rostlině můžete nalít zhruba půl litru roztoku ve vzdálenosti zhruba 10 cm od stonku rostliny. Přihnojujte maximálně každé dva týdny.

Související články

Zdroje: gardens.desigusxpro.com, svetkreativity.cz