Jen silná a zdravá orchidej nás dokáže odměnit bohatým květenstvím.
Zdroj: Mariia Boiko / shutterstock.com

Nejlepší domácí hnojivo na orchideje vyrobíte z kávy, banánové slupky a cibule

Svým orchidejím se snažíte poskytovat co možná nejlepší péči, ony ale stále nekvetou podle vašich představ? Klíč k úspěchu přitom tkví ve zcela jednoduchých praktikách. Věděli jste, že unikátní domácí hnojivo vyrobíte například z kávy či banánových slupek?

Péče o orchideje není snadná. Rostliny z čeledě vstavačovitých vyžadují zvláštní zacházení, aby svému pěstiteli nabídly nádherné květy a vydržely mnoho let. Na internetu najdete mnoho zaručených rad, pomocí kterých přimějete orchideje ke kvalitnímu růstu. Čas od času se ale může stát, že ani ten nejosvědčenější tip nemusí fungovat. V takovém případě přijde na řadu podomácku vyrobené hnojivo. Připravit jej můžete ze slupek od banánů, kávy či cibule!

Banánová slupka je plná cenných látek

Slupku z banánů by byla rozhodně velká škoda vyhodit. Sama o sobě totiž obsahuje mnoho cenných látek, jako jsou fosfor, dusík či hořčík, díky čemuž dokáže rostlinám všeho druhu dodat výživu a energii. Pokud se tedy vašim orchidejím úplně nedaří, zkuste si připravit domácí infuzi z banánových slupek. 

Na tu je potřeba jedna banánová slupka z čerstvého banánu, tedy taková, na které je minimum hnědých skvrnek. Tu je potřeba dobře zbavit dužiny a opláchnout ji. Následně si připravte nádobu s třílitrovým objemem a vysterilizujte ji. Mezi tím necháme projít tři litry vody varem a po odstavení z plamene vyčkáme, dokud její teplota neklesne na 40 stupňů Celsia. Do sterilizované nádoby vložíme slupku, zalijeme ji převařenou vodou, uzavřeme a necháme tři dny odpočívat na temném místě. Hotová infuze se přecedí a ředí se v poměru 1:1. 

Hnojivo z banánové slupky a jeho užití

Používání hnojiva ze slupek banánů je zcela jednoduché. Orchideje s ním zkrátka zalijte úplně stejně, jako byste je zalévali vodou. Stejně tak je možné zředěnou infuzi přelít do postřikovače a aplikovat přímo na květy a listy. 

Domácí infuze z banánových slupek díky obsahu mnoha cenných látek urychluje tvorbu chlorofylu ve vnitřních pletivech listů orchidejí, čímž urychluje proces fotosyntézy. Listy jsou tak tuhé a zářivé, květy zase hrají sytými barvami. 

Pomůže káva i cibule

Skvělým pomocníkem při pěstování orchidejí je i káva, respektive kávový lógr. Po přípravě kávy jednoduše nechte kávovou sedlinu vyschnout a použijte ji namísto běžného minerálního hnojiva. Káva obsahuje hodně živin a zároveň zvyšuje kyselost půdy. Nikdy však nezkoušejte do půdy nalévat tekutou kávu. Mohlo by totiž dojít k rozvoji plísní. 

Infuzi na hnojení lze připravit i z cibulových slupek. Vezměte jich hrst a šest minut je povařte v 1,5 litru vody. Následně se nechají vychladit a přecedí se. Slupky můžete použít na kompost, vzniklou infuzi pak používejte jedenkrát měsíčně na hnojení orchidejí. Berte však na vědomí, že před každým hnojením je nutné připravit infuzi novou. 

Zdroje:

chalupari-zahradkari.cz, vychytavkov.cz

Akční letáky