Objevte sílu kurkumy

Má nádhernou žlutou barvu a kromě toho, že je to v Asii oblíbené koření, nabízí také spoustu zajímavých účinků na tělo. Mluví se o ní jako o jednom z neúžasnějších přírodních léčiv a dnes ji zná nejen Ájurvéda, ale také celý svět. Řeč je o kurkumě, která je často vyzdvihovaná jako všelék a zázrak po lidské zdraví. Co ale nabízí rostlinám?

Neznáte kurkumu? Podívejte se na tento příspěvek, kde vám na YouTube kanálu Bylinkopedie vysvětlí, proč je kurkuma tak oblíbená a považovaná za koření s velkým potenciálem.

Zdroj: Youtube

Proč patří kurkuma i do zahrady?

Nutno dodat, že co se týče užívání a používání kurkumy, nejde jen o praktiky lidové medicíny. Látky v obsažené v kurkumě, především žluté barvivo kurkumin, byly podrobené také vědeckému bádání a má se za to, že skutečně napomáhají lidskému zdraví. Západní medicína se však rozhodně zdráhá označovat kurkumu za všelék, nepopiratelně však přispívá lidskému zdraví.

Jak je to ale s rostlinami? Kurkuma se používá z několika důvodů a všechny jsou zajímavé. Kurkuma například vylepšuje půdu tím, že zvyšuje její mikrobiální aktivitu. Prospěšné mikroorganismy v půdě mají bezesporu zásadní význam především pro rozklad organické hmoty a ty tím zpřístupňují živiny rostlinám.

Zároveň kurkuma sama o sobě obsahuje řadu živin. Konkrétně jde o draslík, hořčík, fosfor a další nutriční látky, které rostliny potřebují pro zdravý růst. Je to tedy také do jisté míry hnojivo.

Pro veškeré zahrádkáře i pěstitele pokojovek je navíc velkým plus i to, že kurkuma působí jako repelent proti mšicím a mravencům, má také fungicidní účinky a je používaná preventivě proti plísňovým chorobám přenášeným půdou, ale i vzduchem jako je například pro zahradu nepříjemné padlí.

Ekologický postřik i zálivka s kurkumou

Díky tomu, že jde o zcela přírodní a dostupnou surovinu, značně používáním ulevíte také přírodě, kterou ušetříte chemikálií. Je to prostředek, který se určitě hodí vyzkoušet, ať už se věnujete ekologickému pěstování nebo jen spekulujete a pošilháváte po dalších možnostech boje například se škůdci a nemocemi.

Kurkumu lze přimíchat do půdy v okolí rostlin nebo několik lžic rozmíchat v konvi s vodou a tímto nálevem zalévat. Konkrétně se hodí použít jednu lžíci kurkumy na 4 litry vody.

Postřik z kurkumy je také snadné vyrobit, a kromě vody a koření budete potřebovat i trošku saponátu jako smáčedla. Do lahvičky rozstřikovače nalijte litr vody, čajovou lžičku saponátu a čajovou lžičku kurkumy.

Dobře směs promíchejte před každým použitím a ze všech stran směs na rostlinu aplikujte nejlépe za bezvětrného počasí a také mimo polední žár. Postřiky je v době výskytu plísní a škůdců vhodné opakovat každých 7 až 10 dní.

Související články

Zdroje: balconygardenweb.com, homegardenfirst.com