Protože je březen, je nejvyšší čas připravit si domácí hnojivo na sazenice.
Zdroj: shutterstock.com

Univerzální domácí hnojivo za pár korun: Stačí pár kapek a sazeničky zesílí

Pokud je měsíc březen dobou, kdy se už pomalu pouštíte do pěstování svých oblíbených plodin, neměli byste zapomenout použít hnojivo na sazenice, které si dokonce můžete vyrobit za pár korun v pohodlí domova, a navíc bez chemie.

Chcete mít přepychové, zdravé rostliny a bohatou úrodu zeleniny? Řešením je použití hnojiva na sazenice. Můžete si ho vyrobit sami doma a postačí vám k tomu jedna ingredience, kterou běžně používáte v kuchyni. Příprava hnojiva je naprosto banální a sazenice po něm budou nejen odolnější, ale v budoucnu budou více plodit a ochráníte je před nežádoucími škůdci. Hnojivo vás vyjde jen na pár korun, a navíc budete ekologičtí.

Inspirovat se můžete v tomto videu:

Proč hnojivo zrovna z droždí?

Čerstvé i sušené droždí obsahuje kvasinky rodu Saccharomyces cerevisiae a velké množství minerálů a stopových prvků. Zároveň je bohaté na železo a měď, esenciální kyseliny, enzymy a minerální soli. Zastoupeny jsou i vitamíny skupiny B a vitamín D. Stejně jako prospívají obsažené látky lidskému organismu, jsou užitečné i pro pěstované rostliny.

Jak si hnojivo z droždí připravit

Rozdrobte jednu 42 g kostku droždí na malé kousky a vložte do nádoby, v níž droždí zalijete 1 l vody. Při výrobě hnojiva z čerstvého droždí platí důležitá zásada, a to, že voda nesmí být nikdy příliš horká (nad 50 °C), aby nedošlo k zahubení kvasinek, ani příliš studená, aby se mohly množit. Můžete použít například prázdnou plastovou lahev.

Ve vhodné nádobě rozpusťte v 1 l vody droždí i cukr a nechte směs asi 2 týdny kvasit. Ve vhodné nádobě rozpusťte v 1 l vody droždí i cukr a nechte směs kvasit. Zdroj: shutterstock.com

Následně směs pečlivě promíchejte, aby se jednotlivé kousky droždí řádně rozpustily. Hnojivo je nutné nechat 2 týdny odpočívat. Nechte trošku povolené víčko, směs průběžně kontrolujte a upouštějte nahromaděné plyny od pracujících kvasinek. Kdo chce, může do hnojiva přidat i lžíci cukru. Po uplynutí náležité doby nařeďte kvasný roztok 4 l vody a můžete začít mladé rostlinky hnojit.

Využít lze i droždí sušené

Příprava hnojiva je možná i ze sušeného droždí, a to dokonce i z prošlého. Než ho vyhodit, je lepší ho ještě zužitkovat, protože sazenicím nesmírně prospěje. Smíchejte jeden 7 g balíček sušeného droždí se 2 lžícemi cukru a 10 l vlažné až teplé vody a roztok nechte kvasit jako v předešlém případě.

Hnojivo z droždí můžete používat i jako postřik. Chrání rostliny před škůdci a nemocemi. Hnojivo z droždí můžete používat i jako postřik. Chrání rostliny před škůdci a nemocemi. Zdroj: shutterstock.com

Bonusy hnojiva z droždí

Díky použití tohoto hnojiva sazenice nejen mnohem lépe zakoření, ale také se urychlí jejich růst a značně podpoříte jejich vitalitu. Vznikající kořínky budou silnější a celkově odolnější. Stejně tak se dočkáte dřívějšího nasazování pupenů a květů, které budou zároveň bohatší. Sazenicím tak dopřejete také kvalitnější mikroflóru a zajistíte větší odolnost proti škůdcům a případným chorobám.

Zdroje: www.hobby.instory.cz, www.weiki.bio, www.kupi.cz

Akční letáky