Dejte pivoňkám jen to nejlepší

Máte na zahradě pivoňky, ale zdá se vám, že jim něco chybí? Pivoňky mohou být náladové a pokud jim něco vadí, prostě ten rok nevykvetou. Pokud jste je ale nedávno nepřesazovali, pak by mělo pomoci, když jim dodáte navíc trochy výživy. Víte, co mají rády?

Chcete-li vědět o rozmarech pivoněk nebo spíš, jak se o ně starat, aby krásně kvetly? Podívejte se na příspěvek z YouTube kanálu eChaluparka, kde vám autorka prozradí všechno, co potřebujete o pivoňkách vědět.

Zdroj: Youtube

Čím hnojit pivoňky?

Pokud se rostlinám věnujete a pravidelně je hnojíte, jistě víte, že průmyslová hnojiva jsou tvořena tak, aby rostlinám dodávala nutné makro, případně i mikro živiny. Ty nejdůležitější jsou označované jako NPK čili dusík, fosfor a draslík.

Pivoňky jsou citlivé na dusík a preferují spíš hnojiva s větším množstvím draslíku. Právě draslík podporuje kvetení, ale také zrání plodů či vyzrání rostlinných pletiv a kořenového systému.

Co se týče organických a domácích hnojiv, o pivoňkách se ví, že jim vyhovuje kompost i výluh z kompostu místo zálivky. Hodí se také listová hrabanka, protože pivoňky rády teplo „od nohou“, a proto mulčování svého okolí vyloženě milují.

Nepohrdnou také dobře vyzrálým kravským hnojem, kostní moučkou nebo rohovinou či močovinou. Hnojení se doporučuje dvakrát ročně, a to v okamžiku, kdy pivoňky prorážejí a nad povrchem se začnou objevovat malé červené výhony. Druhou příležitostí, kdy přihnojit, je pak až podzim.

Přihnojování pivoněk kvasnicemi

Mezi oblíbená domácí hnojiva patří také zálivka z kvasnic. Někdo ji připravuje jen z teplé vody a kvasnic, jiní přidávají také trošku cukru, což nemůže nijak uškodit.

Za prvé i rostliny umí využít cukry, za druhé dojde k aktivování a množení kvasinek, které pak půdu obohatí. I když mají zahrádkáři s kvasnicovou zálivkou dobré zkušenosti, doporučuje se její použití jen dvakrát nebo třikrát do roka, což pivoňkám vyhovuje a stačí.

Jak kvasnice připravit? Do 5 litrů teplé vody přidejte jedno balení droždí, případně i lžičku cukru. Nechte odstát do druhého dne a počítejte s tím, že obsah vzkypí. Před použitím ještě řeďte vodou v poměru 1:3.

Hnojivo se hodí nejen na pivoňky, ale během sezóny také na veškeré další kvetoucí květiny či zeleninu a ovoce v květu či již plodící.

Související články

Zdroje: pestujme.cz, denik.cz